Organlarıyla hastalara umut oldu

Organlarıyla hastalara umut oldu

Antalya'da trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen kişinin bağışlanan kalbi, böbrekleri, karaciğeri ve korneaları, hastalara nakledildi- Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aydınlı:- "Merkezimizde bu yıl 120 böbrek, 27 karaciğer

ANTALYA (AA) - Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen kişinin bağışlanan organları, hastalara umut oldu.

Organları bağışlanan 30 yaşındaki kişinin karaciğeri Nebi Bilgili (52), kalbi Mustafa Bagisi (50), böbrekleri Muammer Gökmen (44) ile Necla Yıldırım (55), korneaları da iki hastaya, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde nakledildi. Akciğer ise Ankara'daki Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesine gönderildi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, organları bağışlanan gencin ailesine teşekkür ettiğini söyledi.

Organ naklinin önemine değinen Aydınlı, nakillerle insanların hayata bağlandığını, hayallerinin devam ettiğini belirtti.

Merkezlerinde bu yıl 120 böbrek, 27 karaciğer nakli yapıldığını bildiren Aydınlı, "Bu da kamu hastaneleri içerisinde bizi birinci sıraya getiriyor." dedi.

Aydınlı, nakil sonrası hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydetti.

- Biri 12, diğeri 10 yıldır böbrek nakli bekliyordu

Böbrek nakli yapılan Muammer Gökmen, 12 yıldır kendisine uygun organın bulunmasını beklediğini dile getirdi.

Umudunu yitirdiğini anda gelen bir telefonla hayatının değiştiğini vurgulayan Gökmen, sağlığına kavuşacağı için yaşadığı mutluluğu kelimelere dökmekte zorlandığını söyledi.

Diğer hasta Necla Yıldırım ise ailesiyle Kayseri'de yaşadığını, 10 yıldır diyaliz tedavisi gördüğünü, böbrek nakli olma ümidiyle sabrettiğini anlattı.

Uygun organ bulunduğu için kendini şanslı hissettiğini belirten Yıldırım, "Herkesin organ bağışı yapmasını istiyorum. Organ bekleyen nice gençlerimiz var, onlar da kurtulsun. Ben 55 yaşındayım, kurtuldum. Genç hastalara da inşallah organ bulunur." ifadelerini kullandı.AA

Kaynak:Haber Kaynağı