Omicronda iki yeni belirti daha! Aşı baskısı artacak

Omicronda iki yeni belirti daha! Aşı baskısı artacak

Omicron varyantında mide bulantısı ve kusma gibi iki yeni belirti eklendi. Kışla birlikte hastalıkların artacağını belirten Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, aşılanmamış kişilerin hızla aşılanmaları, aşı olanların da hatırlatma dozu olması gerektiğini söyledi

Koronavirüs Omicron varyantıyla tüm dünyada hızla yayılımını sürdürürken, vaka yoğunluğunun rekor seviyelere geldiği Londra'daki Imperial College'da yapılan analizlere göre, omicron varyantına mide bulantısı ve kusma gibi iki yeni belirti eklendi. Fakat bu belirtilerin bazıları farklı hastalıklara da işaret edebileceği için ayırıcı tanının olması gerektiğinin altını çizen Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, "Omicron varyantında da izolasyon ve temaslı takibi sıkı bir şekilde kontrol edilmeli" uyarısında bulundu.

Aşı uyarısı

Toplu ulaşım araçları, eğitim kurumları, bakım kurumları, kışlalar veya cezaevleri gibi vakaların hızla artabileceği ortamlarda, hastalığın zamanında tanımlanmasının ve gerekli izolasyon önlemlerinin alınmasının bulaş riskini azaltabileceğine değinen Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, bu hastalıkların tanı ve tedavisinin belirlenmesinin, Covid-19 ve varyantlarındaki tanılarıyla ayrıştırıcılıkta önemli olduğunu da vurguladı. Özellikle aşı tereddüdü yaşayan kişileri hedefleyen bilgilendirmelerin yapılması gerektiğini ifade eden Elkin, "Aşılanmamış kişilerin hızla aşılanmaları, birincil aşılanma takvimini tamamlamış kişilerin de hatırlatma dozlarını hızla olmaları sağlanmalı" dedi.

Kış mevsimiyle birlikte hastalıklar artacak

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Türkiye'de ve diğer dünya ülkelerinde artış gösteren nezle, grip ve çeşitli üst solunum yolu enfeksiyonlarının artacağını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, "Tüm sağlık konularında olduğu gibi bu salgın sürecinde de toplumun sağlık okuryazarlığı önemli olup; bireylerin hem kendi sağlıklarını korumaları hem de toplum sağlığını korumaya olumlu katkı sağlayabilmeleri için sosyal medya ortamlarında olabilecek yanlış ve eksik bilgi edinimlerinden kaçınmaları; doğru ve bilimsel bilgilere resmi sitelerinden ulaşmaları oldukça önemli. Covid-19 aşılamaları konusunda son bir yılda elde edilen bilimsel verilerine ek olarak maske kullanımı, sosyal mesafe kurallarına uyulması, kalabalık ortamlarda kişi sayısının azaltılması, düzenli ortam havalandırılmasının sağlanması ve genel hijyen kurallarına uyulması Covid-19'a karşı koruyuculuk içermektedir. Bu durum, önceki varyantlardan çok daha bulaşıcı olan omicron için de geçerlidir" diye konuştu.

Omicronda iki yeni belirti daha! Aşı baskısı artacak

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler