Obama'dan Avrupa ve Latin Amerika turu

Obama'dan Avrupa ve Latin Amerika turu

ABD Başkanı Obama, 15-21 Kasım tarihlerinde Yunanistan, Almanya ve Peru'da temaslarda bulunacak

WASHINGTON (AA) - ABD Başkanı Barack Obama, 15-21 Kasım tarihlerinde sırasıyla Yunanistan, Almanya ve Peru’yu ziyaret edecek.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Obama’nın seyahatindeki ilk durağı Yunanistan oluşturuyor. Yunanistan’a 15 Kasım’da varacak olan Obama, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve Başbakan Alexis Çipras ile görüşecek. Obama, görüşmelerinde Yunanistan’ın ekonomik durumunun yanı sıra Avrupa’daki sığınmacı krizini ele alacak.

Yunanistan temaslarının ardından, Almanya’ya geçecek olan Barack Obama, 17 Kasım’da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelecek.

Başkanlığı dönemindeki Almanya’ya altıncı ziyaretini gerçekleştirecek olan Obama, Merkel ile ticaret, Ukrayna, Suriye, terör örgütü DEAŞ’ın yenilgiye uğratılması gibi bir dizi ikili ve bölgesel konuları görüşecek.

Obama, Almanya ziyaretinde ayrıca ABD, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’dan oluşan "Quint" ülkelerinin liderleriyle bir araya gelecek.

Seyahatinin son durağında Latin Amerika’ya gidecek olan Obama, 18-20 Kasım tarihleri arasında Peru’da düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Liderleri Zirvesi’ne katılacak.

Obama’nın Avrupa ve Latin Amerika ziyaretlerinin, Ocak 2017’de görevini bırakmadan önceki son kapsamlı yurt dışı seyahati olması bekleniyor.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı