O ülkeden Türkiye'ye teklif yağıyor

O ülkeden Türkiye'ye teklif yağıyor

Büyüklüğü 2 trilyon liraya dayanan Türk bankacılık sektörüne davet yağıyor. Kapıyı son olarak Türkiye’nin en önemli ticari partnerlerinden biri olan komşu ülke Irak çaldı.

Komşu ve çevre ülkeler Türk bankalarının kendi ülkelerinde şube açması ve finans sektöründe ağırlık göstermesini istiyor. Finans sektörünün kapısını son olarak Türkiye’nin en önemli ticari partnerlerinden biri olan komşu ülke Irak çaldı.

Geçen yıl sonunda Türkiye’ye gelen Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin Türk bankalarının kendi ülkesinde en az 10 kat daha büyümesi talebinde bulunduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen İbadi, ekonomi yönetiminin de katıldığı toplantıda hem kamu hem özel hem de faizsiz bankaların daha fazla Irak pazarında faaliyet göstermesi ve büyümesini istedi.

Irak’la stratejik işbirliği

Iraklı yetkililerin özellikle Ziraat Bankası ve İş Bankası’nın sermaye artış, nakdi kredi artışına gidilmesini istedikleri belirtiliyor. Irak yönetimi Bağdat ile Erbil’in yanı sıra diğer büyük şehirlere de mevcut bankaların daha fazla şube açmaları ve yeni Türk bankalarının gelerek Irak özel sektörünü desteklemeleri talebinde bulunuldu.

İki ülke arasında Irak eski Başbakanı Nuri Maliki döneminin bozulan ilişkiler son dönemde normalleşmeye başladı. Irak ve Türkiye arasındaki ticari, siyasi ve ekonomik ilişkilerin giderek güçlenmesi hedefleniyor. 2014 yılının sonunda Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin 6 bakan ile Ankara’ya gelişi bu süreçte etkili oldu. Dışişleri, enerji, elektrik, savunma, su ve devlet bakanlarından oluşan ziyarette, iki ülke arasında 2009’da kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısı da yapıldı. Kısa süre öncede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Irak’ta önemli temaslarda bulunmuştu.