"Moody's'in açıklamaları kur üzerinde kısa vadeli dalgalanma yaratabilir"

"Moody's'in açıklamaları kur üzerinde kısa vadeli dalgalanma yaratabilir"

Destek Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Özbek:- "Piyasaların oldukça olumsuz bir tablo çizdiği dönemlerde kredi notuna dokunmayan Moody's'in negatif görünümde izlediği notu indireceğini düşünmüyoruz"- "Moody's'den gelebilecek olumlu veya olumsuz açı

İSTANBUL (AA) - Destek Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı İnci Özbek, "Piyasaların oldukça olumsuz bir tablo çizdiği dönemlerde kredi notuna dokunmayan Moody's'in negatif görünümde izlediği notu indireceğini düşünmüyoruz. Moody's'den gelebilecek olumlu veya olumsuz açıklamalar kur üzerinde kısa vadeli dalgalanma yaratabilir" ifadelerini kullandı.

Ekonomiye ilişkin haftanın öne çıkan gelişmelerini değerlendiren Özbek, yılın ikinci çeyreğine girilmesiyle birlikte yatırımcıları yeni ve önemli verilerin beklediğini dile getirdi. Finansal piyasalar tarafında olumlu olarak değerlendirilebilecek bir dönemin geride bırakıldığını bildiren Özbek, şunları kaydetti:

"Dolar dünyada değer kaybederken, altın fiyatları yükseldi, Türk Lirası dahil gelişmekte olan ülke para birimleri güç kazandı. Yeni haftanın ilk verisi enflasyon oldu. Mart ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), gıda fiyatlarında düşüşün etkisiyle aylık bazda yüzde 0,04 düştü, yıllık TÜFE yüzde 7,96 oldu. Son Para Politikası Kurulu (PPK) Özetlerinde işlenmemiş gıda ve enerji enflasyonunda düşüşün süreceği beklentisine yer verilmişti. Veri, TL'yi ve borsayı destekledi. Dolar/TL'de düşüşlerin sürmesi içinse 2,8140'ın aşağı yönlü kırılması gerekiyor.

Şubat ayının enflasyonu da tahminlerin altında kalmış, TCMB mart toplantısında faiz koridorunun üst bandında indirim yapmıştı. Bu ayın 19'unda TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresi doluyor. PPK Toplantısı ise 20 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Yeni başkanın kim olacağına dair belirsizlik devam ederken, bu veri sonrası TCMB'nin geçen ay başlattığı sadeleştirme sürecinin devam etmesi mümkün görünüyor. Nisan toplantısında koridorun üst bandında bir indirim daha olabilir."

Özbek, geçen haftayı yüzde 10'un hemen altında tamamlayan gösterge tahvil faizini yakından izlediklerini belirterek, enflasyon verisinin düşük gelmesine karşın 2 yıllık tahvilin faizinin yatay seyrettiğini ifade etti.

Tahvil faizinde yıl başından bu yana etkili olan yüzde 8'lik düşüşün, bankacılık sektörü hisselerini ve dolayısı ile BİST100 endeksini desteklediğine işaret eden Özbek, "Geçen hafta, haftalık bazda yükselen borsada 80 bin seviyesinin korunması yükselişin devamı için önemli. Borsada izlediğimiz ilk önemli direnç seviyesi de 83 bin 500" değerlendirmesinde bulundu.


-"Moody's'in negatif görünümde izlediği notu indireceğini düşünmüyoruz"


Cuma günü şubat ayı Sanayi Üretim Endeksi'nin açıklanacağını hatırlatan Özbek, şu açıklamalarda bulundu:

"Büyümenin öncü göstergesi ocak ayında aylık yüzde 1, yıllık yüzde 5,6 oranında artmıştı. Veri, geçen hafta açıklanan ve olumlu gelen büyüme tablosunun bu yılın başında devam edip etmediği açısından önemli bir gösterge olacak ve son aylarda olduğu gibi olumlu bir tabloya işaret ederse bu Türk Lirası'nı ve borsayı destekleyecektir. Haftanın son işlem günündeki bir diğer gelişme Moody's'in Türkiye için kredi notu değerlendirmesi olacak. Türkiye'nin bu kurum tarafından notu Baa3 seviyesinde. Piyasaların oldukça olumsuz bir tablo çizdiği dönemlerde kredi notuna dokunmayan Moody's'in negatif görünümde izlediği notu indireceğini düşünmüyoruz. Moody's'den gelebilecek olumlu veya olumsuz açıklamalar kur üzerinde kısa vadeli dalgalanma yaratabilir.

Piyasaların yönü açısından küresel veriler ve gelişmeleri izlemeye devam ediyoruz. Bu hafta Avro Bölgesi'nde açıklanacak enflasyon, işsizlik ve Satın Alma Müdürü (PMI) Endeksleri Avrupa Merkez Bankası'nın adımlarını etkileyebileceği gibi, avro üzerinde etki yaratabilir. ABD'de Çarşamba günü Fed'in son toplantısının tutanakları yayımlanacak. Son dönemde yapılan güvercin açıklamaların tutanaklarda da yer bulması dolar üzerindeki baskının sürmesine, TL'nin de aralarında olduğu gelişen ülke para birimlerinin güçlenmeye devam etmesine neden olabilir. Bu arada hafta içinde Fed Başkanı Yellen eski başkanlar Bernanke, Greenspan ve Volcker ile ilk kez basın karşısında biraraya gelecek."


-"İran'ın petrol üretimini dondurma konusundaki sürece katılması beklenmiyor"


Özbek, üretim dondurma haberleri ile yılın ilk çeyreğini yükselişle tamamlayan petrol fiyatları açısından, hafta boyunca açıklanacak olan stok ve sondaj kuyusu verilerinin yakından izlenmesi gerektiğini bildirdi.

17 Nisan'da gerçekleşmesi beklenen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ve OPEC dışı petrol üreticilerinin üretimi dondurma konusunu değerlendireceği toplantı yaklaşırken bu hafta gelebilecek açıklamaları yakından takip edeceklerini vurgulayan Özbek, "İran'ın bu sürece katılması beklenmiyor ama merak edilen, bu kararın İran olmadan alınıp alınamayacağı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Özbek, "Tarım Dışı istihdam verisi ile geçen hafta değer kaybeden altın fiyatları yeni haftaya da zayıf başlıyor. Bugün ABD'de açıklanacak olan fabrika sipariş verisi altın fiyatları üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak bin 208 seviyesini iki kez test eden altında bu seviyenin aşılması ile bin 230 direnç seviyeleri gündeme gelebilir" ifadelerini kullandı.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı