Mısır tarlasında su krizi: Hepsi kurudu

Mısır tarlasında su krizi: Hepsi kurudu

Adana'nın Kozan ilçesinde yüzlerce dönüm ekili mısır, sulanamayınca olgunlaşmadan kurudu. Çiftçiler, kurdukları damlama sistemini su yokluğu nedeniyle kullanamadıklarını belirtiyor.

Kozan’da sulama sorunları nedeniyle yüzlerce dönüm mısır tarlası kurudu. Mağdur çiftçiler, su kaynaklarının tarlalarına ulaşamamasının Devlet Su İşleri (DSİ) kaynaklı sistemsel bir problemden kaynaklandığını belirterek, suyun hatalı inşa edilen sulama sistemi nedeniyle tarlalarına ulaşmadığını vurguluyorlar. Çiftçiler, problemin bir an önce çözülmesini istiyor.

Üreticilerin Zararları Büyük

Kozan'ın Tufanlı Mahallesi'nde 20 dönüm arazi eken Şaban Özkan, 200 bin TL zarara uğradığını belirtti. Ziraat Mühendisi Barış Kurtaran, bölgede çok sayıda tarlanın susuzluk nedeniyle kuruduğunu ifade ederek, "Kozan geçen sene kapalı sulama sistemine geçti. Çiftçilerin damlama ile sulaması lazım, salma sistem izin vermiyor. Damlama sistemi kuruldu ama sulama yapılamadı. Bir hafta sonra böyle giderse ekili ürünün tamamı kuruyabilir" dedi.

Çiftçiler Su Yokluğundan Yakınıyor

Tufanlı Mahalle Muhtarı Necati Çoban, ekili ürünlerinin tamamının yandığını ifade edip, "Mısır ve yer fıstığı üretimi yapıyoruz. Sulanamayan mısırların tamamı yanmış durumda. Yanan ürünü biçmek mümkün değil" dedi. Mısır üreticisi İsmail Bayrakçı da, 100 dönüm ekili mısırın kuruduğunu vurgulayarak, "Bin 650 kilo aldığım tarladan 300 kilo mısır alamayacağım. 2 milyonun üzerinde zararımız var" dedi.

Çözüm Bekleyen Çiftçiler

Kozanlı çiftçiler, sulama sistemindeki aksaklıkların giderilmesini ve su kaynaklarının tarlalarına ulaşmasını bekliyor. Yaşadıkları büyük zarar nedeniyle endişeli olan üreticiler, yetkililerden acil çözüm talep ediyorlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.