Miryokefalon Zaferi Konya'da Selçuklu Sultanlarının huzurunda dualarla anıldı

Miryokefalon Zaferi Konya'da Selçuklu Sultanlarının huzurunda dualarla anıldı

Konya sınırlarındaki Bağırsak Boğazı’nda yapıldığını belirlenen Miryokefalon Zaferi’nin 844’üncü yıl dönümü Alaaddin Camii’nde kılınan Cuma namazı sonrası Alaaddin Camii haziresindeki Sultanlar Türbesi bölgesinde dualarla anıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi Miryakefalon Zaferi’nin 844’üncü yıldönümü kapsamında anma programı gerçekleştirdi.

Tarihçilerin Konya sınırlarındaki Bağırsak Boğazı’nda yapıldığını belirlediği Miryokefalon Zaferi’nin 844’üncü yıl dönümü kapsamında düzenlenen anma programı Alaaddin Camii’nde kılınan Cuma namazı sonrası Alaaddin Camii haziresindeki Sultanlar Türbesi bölümünde düzenlendi.

mryakefalon-3.jpg

Programa; Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, AK Parti Karatay İlçe Başkan Mehmet Genç ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar katıldı.

Programda Miryokefalon Zaferi’nin 844. yıldönümü dolayısıyla Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılarak şanlı ecdadımız için dua edildi.

mryakefalon-2.jpg

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Miryokefalon Zaferi’nin 844’üncü yılını kutlayarak, “Salgın nedeni ile bu yılki Miryokefalon etkinliğini Bağırsak Boğazı’nda yapamadık. Bu yıl zaferi savaş alanında değil gönüllerimizde kutluyoruz. 1071 Malazgirt Zaferi Türklere Anadolu’nun kapılarını açmış, 1176 Miryokefalon Zaferi ise Türklere Anadolu’yu kalıcı yurt yapmıştır. Bu büyük zafer ile üzerinde yaşadığımız aziz toprakları bize vatan yapan ecdadımızı minnetle ve şükranla anıyoruz.” dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler