Milli Savunma Bakanlığı'ndan Tuzla açıklaması: Hiçbir olaya müsamaha yoktur

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Tuzla açıklaması: Hiçbir olaya müsamaha yoktur

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları tarafından, "Disipline aykırı hiçbir olaya müsamaha yoktur. Olaya sebebiyet verenler uzaklaştırıldı. Sıralı amirlerin...

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Tuzla Piyade Okul Komutanlığında meydana gelen olay ve sonrasındaki iddialara ilişkin soru üzerine, "Cumhuriyet'imizin kurucusu ve ebedî başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, sonsuzluğa uğurlanışının 85'inci yıl dönümünde Piyade Okul Komutanlığında vuku bulan hadiseye ilişkin, disipline aykırı her olay ve durumda olduğu gibi, derhâl idari ve adli soruşturma başlatıldığını 23 Kasım'daki Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı'nda ifade etmiştik. Sayın Bakanımız da 16 Aralık'taki Yıllık Basın Değerlendirme Toplantısı'nda gerekli açıklamaları yaptı. Son olarak dün Bakanlığımız resmi sosyal medya ve internet hesapları üzerinden de açıklama yapıldı" ifadelerini kullandı.

Kaynaklar, önceliği müesses disiplini muhafaza etmek olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde temel değerlerini sarsacak, disipline aykırı ve askerî hiyerarşiyi bozan, bozabilecek hiçbir kişi, olay ve duruma müsamaha gösterilmeyeceğinden en ufak bir şüphe duyulmaması gerektiğinin altı çizildi.

Kaynaklar olaya ilişkin, millî anma ve kutlama günleri, tören ve bayramlarda ilgili mevzuat çerçevesinde günün anlam ve önemine uygun şekilde davranmamak, Atatürk'ün aziz hatırasına saygısızlık içeren söz ve davranışlar, diğer personeli hedef göstermek suretiyle kişileri suç işlemeye teşvik etmek, ağır hakaret ve tehdit gibi hususlar tespit edildiğini belirtti.

Kaynaklar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen idari soruşturma kapsamında, inceleme ve araştırmanın emniyetli ve sıhhatli olarak devam etmesi amacıyla, olaylara sebebiyet veren personel TSK Disiplin Kanunu Madde 29 gereği geçici olarak görevden uzaklaştırıldığını ve yüksek disiplin kuruluna sevk edildiğini ifade etti.

Söz konusu olayda gözetim ve denetim sorumluluğunu tam olarak yerine getirmeye sıralı amirlerin görev yerleri değiştirildiğini açıkladı.

Olaya ilişkin idari soruşturma tamamlandığını, adli ve disiplin süreci devam ettiğini belirten kaynaklar, "Adli soruşturma kapsamında; CMK Madde 157'de belirtildiği üzere; soruşturma evresi, kural olarak kamuya karşı gizli bir şekilde yürütülür. Dolayısıyla, adli süreç sonuçlanana kadar bilgi verilmesi uygun değildir. Ayrıca, kamuoyunda iddia edildiği gibi henüz Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma cezası verilmiş personel bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Kaynaklar tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin her olayda olduğu gibi bu olayda da hukuk çerçevesinde hareket etmekte olduğu aktarıldı.

"Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve Sayın Bakanımızın Atatürk sevgisini ve Atatürk'e olan bağlılığını sorgulamaya çalışmak kimsenin haddi değildir"

Yüksek Disiplin Kurulu tarafından; gerekli inceleme/araştırmanın tamamlanmasını müteakip en doğru ve objektif karar verileceğini ve Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in ifade ettiği gibi kamuoyu ile paylaşılacağı hatırlatan Kaynaklar, "Bu olayla ilgili, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Sayın Bakanımız hakkında haksız, yakışıksız ve mesnetsiz eleştiriler yapılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve Sayın Bakanımızın Atatürk sevgisini ve Atatürk'e olan bağlılığını sorgulamaya çalışmak kimsenin haddi değildir."

"Türk Silahlı Kuvvetleri tüm faaliyetlerini anayasa ve yürürlükteki mevzuat çerçevesinde yürütmektedir"

Sosyal medyada TSK içerisinde tarikat yapılanmaları olduğu iddiaları için Bakanlık kaynakları, "Türk Silahlı Kuvvetleri tüm faaliyetlerini anayasa ve yürürlükteki mevzuat çerçevesinde yürütmektedir. Anayasa ve mevzuata aykırı eylem tespit edilirse tavizsiz ve anında işlem yapılmaktadır" yanıtını verdi.

MSB kaynakları, Kızıldeniz'deki gemilere saldırılara karşı ABD'nin öncülüğünde oluşturacak "Çok Uluslu Güvenliği Sağlama Misyonu"na Türkiye'nin bakışının nasıl olduğuna dair bir soru üzerine, "Milli hak ve menfaatlerimiz doğrultusunda değerlendirerek hareket edeceğiz" yanıtını verdi.

Irak Savunma Bakanı'nın ziyareti ve terörle mücadele

Bir gazetecinin, Irak Savunma Bakanı'nın Ankara ziyaretini hatırlatarak müteakiben Hava Kuvvetleri'nin Irak kuzeyindeki terör hedeflerini güçlü şekilde vurduğunu, önümüzdeki dönemde terörle mücadele kapsamında yeni bir mekanizma olup olmayacağın dair sorusu üzerine kaynaklar şunları söyledi:

"Biz Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılıyız. Bizim tek hedefimiz terör örgütleridir. Irak ile iş birliği içerisinde terörle mücadeleye devam edeceğiz. Son dönemde Irak ile terörle mücadeledeki ilişkilerimiz daha da gelişiyor. Onlar da terör örgütü PKK'nın Irak topraklarında yuvalanmasından rahatsız. Önümüzdeki dönemde terörle mücadele konusunda olumlu gelişmeler olmasını da bekliyoruz."

İngiltere'nin Ukrayna'ya 2 adet mayın avlama gemisi verme konusu

İngiltere'nin, Ukrayna'ya 2 adet mayın avlama gemisi vereceğine ilişkin haberler üzerine Bakanlık kaynakları şu değerlendirmede bulundu:

"Birleşik Krallık ve Norveç'in kurucu ülke olarak başlattığı Ukrayna Deniz Yetenek Koalisyonunun 11 Aralık 2023 tarihinde icra ettiği toplantı sonrasında, Birleşik Krallık tarafından Ukrayna'ya iki adet mayın avlama gemisi verileceği açıklanmıştı. Ancak bu konu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden önce başlayan Birleşik Krallık'ın deniz desteği paketinin bir parçasıdır. Bahse konu teçhizatın ne zaman gönderileceğine ilişkin bir takvim henüz açıklanmadı. Türkiye, Karadeniz'in barış ve istikrarının devamına yönelik olarak üzerine düşen görevleri yerine getirmektedir. Montrö Sözleşmesi de buna katkı sağlayan en önemli araçtır. Türkiye savaşın başında Montrö'ye dayanarak Boğazları savaşan taraf gemilerine kapatarak süregelen savaşın denize yayılmasını önlemiştir. Savaşın sonuna kadar da Montrö Sözleşmesi'ni titizlikle uygulamak görevimizdir."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler