Milli Savunma Bakanı Işık soruları yanıtladı

Milli Savunma Bakanı Işık soruları yanıtladı

Bakan Işık:- "(TSK'daki sivil personele kıyafet düzenlemesi) Sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan sivil kadın memurlarımızın ve işçilerimizin başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili teknik bir düzenleme. Onun dışında bir kapsam yok. 'Sakal serbes

ANKARA (AA) - Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TSK'daki sivil personele kıyafet düzenlemesine ilişkin, "Sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan sivil kadın memurlarımızın ve işçilerimizin başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili teknik bir düzenleme. Onun dışında bir kapsam yok. 'Sakal serbest bırakılıyor' diye bir şey yok. Sadece asker olmayan kadın mensuplarımızın gerek askeri iş yerlerine gerekse memur alanlarından kendi iş yerlerine başörtüyle gidebilmelerinin önünü açan bir düzenlemedir." dedi.

Bakan Işık, HAVELSAN Merkez Tesislerini ziyaretinde, şeref defterini imzalamasının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sınıra birlik kaydırma konusu hatırlatılan Işık, gerekli açıklamaların yapıldığını, Türkiye'nin her duruma hazırlıklı olmak için sınıra birliklerini kaydırdığını söyledi.

Başika konusunda Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi ile yaptıkları görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini dile getiren Işık, "Türkiye olarak biz, özellikle Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına sonuna kadar saygılı olduğumuzu, Irak'ın başarısını Türkiye başarısı olarak gördüğümüzü, Başika'da bulunma sebebimiz de kesinlikle o bölgede DEAŞ'a karşı bölge insanının eğitilmesi ve DEAŞ ile mücadelede bölge insanına destek vermek. Aynı zamanda bölgeden Türkiye'ye yönelik terörü engellemek olduğunu ifade ettik." diye konuştu.

Bu konularda Irak ile Türkiye arasındaki iletişimde kesinti olmamasının öneminin, karşılıklı olarak teyit edildiğini vurgulayan Işık, "Genel anlamda olumlu bir görüşme gerçekleşti. Şu anda da bu olumlu görüşmelerin sahada kısmi de olsa yansımalarını görüyoruz. Bu iletişimi, görüşmeleri, Bağdat yönetimiyle kuzeydeki bölgedeki yönetimle görüşmelerimizi devam ettireceğiz." ifadelerini kullandı.

Işık, Türkiye'nin bu noktada tavrını net olarak ortaya koyduğunu bildirerek, her duruma da hazır olunacağını ve her ihtimale karşı da hazırlıkların sürdürüleceğini söyledi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının dünkü sınır ziyaretlerinin bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Işık, birliklerin denetlenmesi, bundan sonraki süreçle ilgili değerlendirmeler yapılması açısından önemli ve iyi bir ziyaret olduğunu anlattı.

- "TSK ve güvenlik güçleri polemik konusu olamaz"

Bakan Işık, CHP milletvekili Engin Altay'ın Anıtkabir'e girememesi üzerine asker ve polisle tartışması sırasında sarf ettiği sözlerin hatırlatılması üzerine, "Çok talihsiz bir açıklama olarak değerlendiririm. Engin Bey'le Meclis'te çalışmış bir arkadaşı olarak Engin Bey'e yakışmayan bir açıklama olarak değerlendiriyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Işık, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin günlük siyasetin polemik konusu veya malzemesi haline getirilemeyeceğini belirterek, "Eğer Engin Bey'e yapılan yanlış bir uygulama varsa bu uygulamanın üzerine gidilir, aynı yanlışın bir daha tekrar etmemesi üzerine gereken tedbir alınır. Bu Engin Bey'e de, bir AK Parti'li milletvekiline de olabilir veya bir başkasına da olabilir. Önemli olan münferit olayları genellememek ve bunun üzerinden siyasi polemik yapmamak. Bu noktada herkesin dikkatli olması gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de ve bölgede çok önemli gelişmeler yaşandığına işaret eden Işık, böyle dönemlerde birlik, beraberlik, karşılıklı anlayışın önemli olduğunu, özellikle savunma ve güvenlik konularının günlük siyaset polemiğinin dışında tutulmasını, Türkiye açısından büyük fayda gördüğünü belirtti.

- "Sünni ve Şii Türkmenlerin işbirliğinden memnunuz"

Işık, Türkmenler'in Telafer'de Şii ve Sünni güçlerden oluşan 10 bin kişilik bir ordu kuracağı yönünde haberlerin olduğunun hatırlatılması üzerine, Türkiye olarak insanların kendi vatanlarını savunmasını desteklediklerini söyledi.

Telafer'in bir Türkmen şehri olduğunu belirten Bakan Işık, Türkmenlerden bazılarının Sünni, bazılarının da Şii olduğunu belirtti. Türkiye olarak Sünni ve Şii Türkmenlerin bir araya gelerek Telafer'i DEAŞ'tan kurtarmak ve temizlemeye yönelik çalışmaları desteklediklerini ifade eden Işık, "Sünni ve Şii Türkmenlerin işbirliği yapması, el ele vermesi, birlikte bu mücadeleyi yürütmesinden de memnuniyet duyuyoruz." dedi.

Türkiye olarak bölgeye yabancı milislerin gelmesi ve DEAŞ'tan temizlendikten sonra bölgenin demografik yapısının değiştirilmesi hamlesi konusunda hassasiyetlerinin olduğunu belirten Işık, şöyle devam etti:

"Türkiye buna karşıdır, yoksa ister Sunni ister Şii olsun Telaferlilerin kendi topraklarını savunma hakkı, Türkiye'nin baştan beri desteklediği saygı gösterdiği ve elinden gelen tüm desteği verdiği bir haktır. Bu noktada Türkiye'nin hiçbir tereddüdü yok. Biz hiçbir zaman Şii, Sünni ayrımına girmiyoruz. Bizim için önemli olan bölgedeki var olan demografik yapının değiştirilmemesi ve terör örgütlerinin DEAŞ ile mücadele bahanesi ile bölgede yeni alanlar kazanıp yeni bölgeler oluşturulmamasına müsaade edilmemesi. Bu konuda Türkiye'nin duruşu açık ve net. Türkiye elinden hangi destek gelirse bunu yapmaya hazırdır. Dün bunu Irak'ın Ankara Büyükelçisine ifade ettim."

- "'Sakal serbest bırakılıyor' diye bir şey yok"

Milli Savunma Bakanı Işık, TSK'daki sivil personele kıyafet düzenlemesine ilişkin bir soruya, "Sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan sivil kadın memurlarımızın ve işçilerimizin başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili teknik bir düzenleme. Onun dışında bir kapsam yok. 'Sakal serbest bırakılıyor' diye bir şey yok. Sadece asker olmayan kadın mensuplarımızın gerek askeri iş yerlerine gerekse memur alanlarından kendi iş yerlerine başörtüyle gidebilmelerinin önünü açan bir düzenlemedir." karşılığını verdi.

Işık, Mardin Derik'te kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün şehit edildiği terör saldırısına yönelik bir soru üzerine, şehit Kaymakamın yarın Sakarya'da düzenlenecek cenaze törenine katılacağını söyledi.

Türkiye'nin 35 yıldır terörle mücadele ettiğini ve en yoğun mücadele edilen dönemin yaşandığına dikkati çeken Bakan Işık, terör örgütünün de bu süreçte en ağır darbeleri üst üste aldığını söyledi. Işık, terörle mücadele ve teröristle mücadelede ciddi başarılar elde edildiğinin altını çizerek, "Bölge halkının günlük hayatını kolaylaştıracak, bölge halkının refah seviyesini artıracak bölge halkının duygusal bağlarını daha da güçlendirecek adımları atıyoruz. Bu da terör örgütünü son derece kızdırıyor ve son derece hırçınlaştırıyor. Derik'te kaymakamımız aynı zamanda belediye başkanı olarak kayyum olarak atanan arkadaşımızdı." dedi.

- "Terör örgütü çılgına döndü"

Belediyelere kayyumlar atandıktan sonra bölgede ciddi bir değişiklik olduğunu dile getiren Işık, belediye hizmetlerinin görünür hale geldiğini, yollar, kaldırımlar, asfalt, içme suyu ve kanalizasyon gibi hizmetlerde ciddi bir artış olduğunu ve bunun da bölge halkı tarafından takdirle karşılandığını belirtti.

Işık, bölge halkının uzun süredir belediyelerde hizmete hasret kaldığını belirterek, şunları söyledi:

"Bu hizmetler verilmeye başlayınca bölge halkının ülkesine olan teveccühü daha da artınca terör örgütü çılgına döndü ve bu tür eylemleri yapmaya başladı. Bir zaafın olup olmadığı konusu mutlaka araştırılıyor. İçişleri Bakanlığımız bunu her yönüyle araştırıyor. Ancak bu zor mücadeleyi sabırla vereceğiz. İnşallah bu mücadeleyi de Türkiye olarak kazanacağız. Hiçbir terör örgütü, bugüne kadar başarılı olamadığı gibi PKK terör örgütü ve bütün uzantılarıyla destekçileriyle mağlup olmaya mahkumdur."

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler