Milletvekili aday listeleri YSK'ya sunuldu

Milletvekili aday listeleri YSK'ya sunuldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:- "Çok iyiler, nitelikliler arasından tercih yapmak durumundaydık. Zor bir süreç oldu, çok yoğun çalıştık"- "Üst kurulda temel bir ilke kararı belirledik ve bu karar çerçevesinde yakın akrabalık ilişkileri içerisind

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, partisine 6 bin 223 aday adayının başvuru yaptığını belirterek, "Çok iyiler, nitelikliler arasından tercih yapmak durumundaydık. Zor bir süreç oldu, çok yoğun çalıştık" dedi. 

Şentop, partisinin milletvekili aday listelerini YSK'ya verdikten sonra yaptığı açıklamada, 81 ilin 85 seçim çevresinden 550 adayın listesini teslim ettiklerini söyledi. 

Çok uzun bir çalışma geçirdiklerini anlatan Şentop, teşkilatın, ardından da farklı sivil toplum örgütlerinin görüşlerini aldıklarını, tek tek bütün adaylarla görüşmek üzere komisyonlar kurduklarını hatırlattı. 

Şentop, bütün değerlendirmelerin ardından ara komisyon çalışmalarının yapıldığını ve en son Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında 15 günlük bir çalışma süreci geçirdiklerini kaydetti. 

AK Parti'ye 6 bin 223 aday adayının başvuru yaptığını, bunlar arasında tercih yapmakta zorlandıklarını dile getiren Şentop, "Çok iyiler, nitelikliler arasından tercih yapmak durumundaydık. Zor bir süreç oldu, çok yoğun çalıştık" dedi. 

Milletvekili aday listeleri hakkında da bilgi veren Şentop, 550 adaydan 451'inin erkek, 99'unun kadın olduğunu, kadın adaylarda ciddi bir artış olacağını ifade etti. 

- "Değerlendirilemeyen arkadaşlarımızın sayısı 95"

Mustafa Şentop, 312 mevcut milletvekilinden, 3 dönem kuralı nedeniyle 70'inin başvuru yapmadığını belirterek, şunları söyledi: 

"Geri kalan 242 kişiden 105 arkadaşımız listelerde değerlendirilemedi. Bunlardan 10'u başvuru yapmamış arkadaşımızdı. Başvuru yaptığı halde değerlendirilemeyen arkadaşlarımızın sayısı 95. 24. dönemde görev yapan 137 arkadaşımız listelerde değerlendirilmiş oldu. 22. dönemden 23. döneme geçerken, 23'ten 24'e geçerken oranlara baktığımızda bu aday listemizde, 24. dönemde görev yapan, büyük gayret gösteren, vefakar, cefakar milletvekili arkadaşlarımızın çok daha büyük oranda değerlendirildiğini ifade edebiliriz. 22 ve 23. dönem, önceki dönemlerde görev yapmış arkadaşlarımızdan da 12'si listede değerlendirildi."

Şentop, adayların 2'sinin ilkokul, 41'inin lise, 321'inin lisans, 186'sının da lisans üstü diploması bulunduğunu belirtti. 

Aday listelerini veren tüm siyasi partilere başarı dileyen Şentop, partisinin aday tanıtımının 15 Nisan'da yapılacağını ve seçim beyannamesinin de paylaşılacağını kaydetti. 

- Sorular

Mustafa Şentop, bir gazetecinin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek'in milletvekili adaylığıyla ilgili, "Bu partinin bana vefası varsa aday göstermez" dediğini hatırlatarak, Osman Gökçek'in aday olup olmadığını sorması üzerine, şunları söyledi: 

"Bazı milletvekillerimizin çocukları, kardeşlerinin başvuruları oldu. Burada sadece akrabalık ilişkileri üzerinden konuyu değerlendirmemek lazım. Gerçekten bir insan gerekli nitelikleri taşıyorsa siyasi haktır, başvuru yapabilir ama bu konuda üst kurulda temel bir ilke kararı belirledik ve bu karar çerçevesinde yakın akrabalık ilişkileri içerisinde adaylık müracaatı yapan kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı listeye koymadık. Bu bir başka arkadaşımızın ricası, hatırı için olmuş bir şey değil. Tamamen bir prensip kararı gereği oldu. O prensip kararına göre belli dereceye kadar akrabalık ilişkisi olanları listelerde değerlendirmedik. Buna takılan herkes bu şekilde değerlendirmeye son aşamada alınmadı, konulmadı. Bunu, bir prensip meselesi, bir prensip kararının gereği olarak düşünmek lazım. Şu tartışmanın, bu tartışmanın bağlamında ele almak yanlış olur."

- Osman Gökçek aday değil

"Osman Gökçek aday mı, değil mi" sorusu üzerine Şentop, "Değil" dedi. 

Mustafa Şentop, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın listeleri önceden gördüğü, listelere müdahale ettiği iddialarını nasıl değerlendireceksiniz" sorusu üzerine de şunları kaydetti: 

"Sayın Cumhurbaşkanımız partimizin kurucu genel başkanıdır, partimizin işleyişi, kurumsal yapısıyla ilgili birçok temel konu onun genel başkanlığı zamanında konulmuştur. Başta Genel Başkanımız, Başbakanımız olmak üzere hepimiz onunla birlikte siyaset yaptık, siyaset yapmaya başladık. Birçoğumuz onunla siyasete devam ettik. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın ayrıca listeleri görmesi, incelemesi gibi bir şeye gerek yok. Zaten esasen onun koyduğu ilkeler, çerçeveler içerisinde siyaset yapan bir siyasi hareketiz. Bu bakımdan bakmak lazım. Müdahale var mı? Böyle bakarsanız, geniş manada evet denebilir ama listeyi görmek, incelemek anlamında bir şey değil kesinlikle."

Kaynak:Haber Kaynağı