MHP'li Esin Kara'dan ikinci el satışlarda fiyat artışları için ceza önerisi!

MHP'li Esin Kara'dan ikinci el satışlarda fiyat artışları için ceza önerisi!

Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Esin Kara son günlerin en çok tartışma konusu olan ikinci el araç fiyatlarıyla ilgili soru önergesi verdi. Esin Kara, düşürülen faiz oranlarının suistimali halinde cezai işlem başlatılmasını talep etti.

Son dönemlerde tartışma konusu haline gelen ve piyasanın zorlanmasına yol açtığı bilinen fiyat artışlarıyla ilgili ilk resmi girişim Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Esin Kara’dan geldi.

Esin Kara, konuyla ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a soru önergesi sundu. Devletin aldığı kararlarla vatandaşın mal sahibi olmasının önünün açıldığını belirten Kara, fırsatçıların bu durumu suiistimal ettiğinin altını çizdi.

Kara soru önergesinde şu cümleleri kullandı:

* Devletimizin desteğiyle pandemi döneminin kolay geçmesi ve ekonominin canlanması için vatandaşlara düşük faizli ev ve araç kredisi desteği bankalar aracılığıyla verilmektedir.

* Bu konu hakkında soru önergesini meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “Emlak ve araç piyasasını canlandırmak için birinci el ve ikinci el konut ve araçlara yönelik uygulanan düşük faizli krediler sayesinde birçok vatandaşımız ev ve araç sahibi olmak girişiminde bulunmaktadır.

* Piyasayı canlandırmak, vatandaşlarımızın konut ve taşıt ihtiyacını karşılamak için yapılan faiz indirimleri karşısında, fırsatçılar nedeniyle hem sanal, hem de gerçek pazarlarda konut ve taşıt fiyatları yükseltilmiştir.

* Vatandaşın lehine olacak durum, fırsatçılara yaramıştır. Bu durum vatandaşın talebinin azalmasına neden olabilecektir.

Kara, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’a şu soruları sordu: 

* Düşük faiz uygulaması sonrasında emlak ve araç piyasasında yaşanan fiyat artışından haksız kazanç elde edenlere yönelik bir cezai yaptırım uygulaması planlanmakta mıdır?

* Konut ve araç fiyatlarında yaşanan artışa yönelik satıcıları keyfiyetten men etmeye yönelik fiyat belirleme kriterleri oluşturulması hakkında bir çalışma planlanmakta mıdır?
 

Etiketler :