MHP Konya Esin Kara: Selçuklu’nun asbestli boruları değiştirilmeli

MHP Konya Esin Kara: Selçuklu’nun asbestli boruları değiştirilmeli

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Selçuklu ilçesinde altyapı, ulaşım, asbestli borular nedeniyle yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözümü ve gerekli tedbirlerin alınması için araştırma önergesini meclis gündemine taşıdı.

Selçuklu ilçesinde altyapı, ulaşım, asbestli borular nedeniyle yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözümü ve gerekli tedbirlerin alınması için araştırma önergesini meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “Selçuklu nüfus bakımından Konya’nın en büyük ilçesidir. Nüfus bakımından oldukça kalabalık olmasına rağmen tarımsal potansiyeli de bulunmaktadır. Toplam işlenen tarım alanı 77.751 hektardır. Ayrıca hayvancılık potansiyeli de oldukça yüksektir. Bu potansiyel maalesef tam anlamıyla kullanılamamakta ve çarpık kentleşme tarımsal alanlara zarar vermektedir” dedi.

ŞEFİKCAN KILIÇASLAN SAĞLIK OCAĞI AÇILMALI

Selçuklu’da yeni yapılaşan en büyük caddelerden birinin şefikcan caddesi olduğunu söyleyen Kara şöyle konuştu: Kılıçarslan mahallesinde sağlık ocağı kurulması gerekmektedir. Mahallede yaşayan nüfus çevre mahallelere tedavi olmak gitmektedir. Bu durum yaşlı ve bebekli mahalle sakinleri başta olmak üzere tüm vatandaşlar açısından sıkıntıya neden olmaktadır. Mahalleye ait bir sağlık ocağı ivedilikle hizmete girmelidir. Ayrıca Pazar alanlarının mahalle aralarından alınarak düzenli alanlara taşınması, trafik yoğunluğu olan yolların genişletilme çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

SIZMA TOKİ TAMAMLANMALI

Kara, “Sızma mahallesi köy statüsünden mahalle statüsüne geçtiğinden köylerde yaşayan özellikle gençlerin göç etmesini engellemek amacıyla TOKİ’ye ait konutlar yapılması gerekmektedir” dedi.

ASBESTLİ BORULAR SAĞLIĞA ZARARLI

Esin Kara, “Merkeze bağlı mahallelerde eski sistem içme suyu boruları kullanılmaya devam edilmektedir. Bu borular ihtiva ettikleri asbest nedeniyle hastalık riski taşımaktadır. Bu risklerin ortaya çıkışı 10 ila 50 yıl arasında sürmektedir. Başarakavak, tepekent, selahattin, sızma, eğribayat gibi mahallelerimiz başta olmak üzere asbest içeren eski tip borular yenilenmelidir” diye konuştu.

Kaynak:Memleket

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.