MEVKA 81 ilde yürütülen 'Kentsel Ve Kırsal Yerleşim Sistemleri YER-SİS Projesi'ni tanıttı! Peki YER-SİS nedir?

MEVKA 81 ilde yürütülen 'Kentsel Ve Kırsal Yerleşim Sistemleri YER-SİS Projesi'ni tanıttı! Peki YER-SİS nedir?

Mevlana Kalkınma Ajansı, Türkiye’de Kentsel ve Kırsal Yerleşim Sistemleri Araştırması - YERSİS Projesi’ni Karaman'da tanıttı. 81 ilde yürütülen YER-SİS ile eğitim, ticaret, sağlık, ulaşım, iş gücü hareketliliği, iletişim gibi pek çok alanda güncel bilgi..

Mevlana Kalkınma Ajansı, kentsel ve kırsal yerleşim sistemlerinin araştırılması amacıyla Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Türkiye’de Kentsel ve Kırsal Yerleşim Sistemleri Araştırması - YERSİS Projesi’ne yönelik tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Kâzımkarabekir Kaymakamlığı’nda gerçekleştirilen ve önümüzdeki günlerde Ajans tarafından hazırlanacak olan 2024-2028 Bölge Planı’na yönelik istişarelerin de yapıldığı toplantıya, Kâzımkarabekir Kaymakamı Muhammed Enes Çıkrık, Kâzımkarabekir Belediye Başkanı Recep Boyacıoğlu, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve MEVKA uzmanları katılım sağladı.

Toplantının açılışında konuşan Kâzımkarabekir Kaymakamı Muhammed Enes Çıkrık, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından tüm Türkiye’de yürütülen YER-SİS Projesi ile eğitim, ticaret, sağlık, ulaşım, iş gücü hareketliliği, iletişim ve kargo akış verileri olmak üzere pek çok alanda güncel bilgiler sağlanacak. Sistemden elde edilecek olan veriler, kamu ve özel sektörün yatırım karar süreçlerine, tespit edilen fonksiyonel ilişkiler ile kent ve kır tanımının belirlenme sürecine, kentsel ve kırsal yerleşimlerin etki alanlarını belirleyerek kamu kesimi ve mahalli idarelerin hizmet sunumu etkinliğinin artırılma süreçlerine büyük katkıları olacağı kanaatindeyim. İlçemizdeki tüm kurumlarımızın bu sitemi en verimli şekilde kullanacağına inanıyorum” dedi.

YER-SİS PROJESİ İLE NE HEDEFLENİYOR?

YER-SİS Projesi hakkında bilgiler veren Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı ise şunları söyledi:

 • Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’müz koordinasyonunda yürütülen ve ülkemizin coğrafi kapsamı en geniş olan kentsel ve kırsal yerleşim sistemlerini araştıran YER-SİS Projesi ile Türkiye’deki mevcut yerleşim sistemlerinin ve yerleşimler arası ilişkilerin yeni dinamikler çerçevesinde tanımlanarak güncel yapısının ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

 • Çalışma kapsamında; 81 il merkezi, 973 ilçe merkezi ve yaklaşık 38 bin köy, kırsal mahalle ve belde ele alınmıştır. Merkezi kurumların resmi istatistikleri ve kayıt verileri ile tüm Türkiye kırsalını içeren kapsamlı saha çalışması sonuçları birleştirilerek Türkiye için geniş bir veri tabanı oluşturulmuştur.

 • Proje, hizmet merkezleri, ağ analizleri, mekânsal istatistikler, mekânsal kümelenme, karar ağaçları, birliktelik kuralları, sektörel uzmanlaşma ve çeşitlilik analizleri gibi birçok farklı ve yenilikçi analiz yöntemlerle, ulusal, bölgesel ve sektörel strateji ve politikalara altlık oluşturacak ve akademik çalışmalara ışık tutacak şekilde ele alınmıştır.

 • YER-SİS kapsamında yürütülen analiz çalışmalarının çıktıları “Türkiye’de Kentsel ve Kırsal Hizmet Merkezleri Raporu” “İller ve Bölgeler Arası Sosyoekonomik Ağ İlişkileri Raporu” ve “Türkiye’de Kırsal Yerleşimler Saha Çalışması Raporu” olmak üzere 3 farklı raporla interaktif çevrimiçi bir karar destek sistemiyle sunulmuştur.

 • www.yersis.gov.tr internet sitesi üzerinden erişim sağlanabilen proje kapsamında elde edilen tüm mekânsal veri ve analiz sonuçları interaktif bir şekilde kullanıma sunulmuştur.

 • Bu sistemde kullanıcıların taleplerine göre pek çok konu ve sektöre ilişkin harita tasarlanabilmekte ve kolayca kaydedilebilmektedir.

 • Karar destek sistemi iki ana kısımdan oluşmaktadır. Analizler kısmında proje kapsamında tamamlanan analitik çalışmaların sonuçları haritalandırılabilmekte, veriler kısmında ise, projede kullanılan veriler harita üzerinde gösterilebilmektedir.

 • Çalışma kapsamında ilçe, belde ve köyler bazında olduğu kadar iller ve Düzey 2 Bölgeleri bazında da yerleşimler arasındaki insan, mal, hizmet, para akışları ile nüfus büyüklüğü gibi akım ve sektör, işyeri sayısı, çalışan sayısı gibi pek çok veri kullanılmıştır.

 • Yerleşimlerin sosyo-ekonomik yapılarını ve diğer yerleşimlerle ilişkilerini kapsayıcı bir şekilde ortaya koyan bu çalışma sayesinde ulusal ve bölgesel kalkınma politika ve stratejilerine katkı sağlanması, kırsal kalkınma politika ve stratejilerine katkıda bulunulması, kamu ve özel sektörün yatırım karar süreçlerine destek sağlanması, hukuki düzenlemelerle idari statüleri değişen yerleşimlerin mekânsal yerleşim sistemi içindeki durumlarının tespit edilmesi temel hedefler olarak belirlenmiştir.

 • Yerleşimlerin kentsel ve kırsal olmak üzere iki bölümde incelendiği bu çalışmada, kentsel hizmet merkezleri analiz birimi ilçeleri, kırsal hizmet merkezleri analiz birimi ise köy, kırsal mahalle (köy veya belde iken mahalleye dönüştürülen yerleşimler) ve beldeleri kapsamaktadır.

 • YER-SİS Projesi’nin tanıtımını vesilesi bir araya geldiğimiz bu toplantımızda önümüzdeki günlerde Ajansımız tarafından hazırlıklarına başlanılacak olan 2024-2028 Bölge Planı’mızla ilgili Kâzımkarabekir ilçemizde bulunan paydaşlarımızla istişare etme fırsatı da bulduk.

 • Kamu ve özel sektörün pek çok alanda faydalanabileceği YER-SİS Projesi’nin ülkemiz ve bölgemiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.