Mersin'de avokado hasadı: Tane tane toplanıp tane tane satılıyor

Mersin'de avokado hasadı: Tane tane toplanıp tane tane satılıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere yönelik tarımsal üretimde çeşitlilik ve alternatif gelir kapıları oluşturmak amacıyla 4 yıldır devam eden avokado fidanı dağıtımını sürdürüyor. Avokadolar, bölgede çiftçilere yeni umut ve kazanç kapısı açıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen avokado fidanı dağıtım projesi ile çiftçilere yönelik önemli bir destek sağlıyor. Ziraat mühendisi Aysun Seçkin'in önderliğinde 2020 yılında başlayan proje kapsamında, 4 yıldır Mersin genelinde bin 160 üreticiye toplamda 22 bin 377 adet avokado fidanı dağıtıldı. Bu fidanlar, çiftçilere yüzde 50 hibe ile sağlandı.

Mersin'in iklim özelliklerine uygun olarak seçilen avokado fidanları, düşük maliyetli olmalarına rağmen yüksek getiri sağlamalarıyla çiftçiler arasında büyük ilgi görüyor. Ziraat mühendisi Aysun Seçkin, iklim değişiklikleri sonucu subtropikal iklimden tropikal iklim kuşağına geçişin Türkiye'yi yeni tarımsal ürünlerle buluşturma gerekliliğini ortaya çıkardığını belirtiyor. Seçkin, avokadonun bu ihtiyaca uygun olarak seçildiğini ve çiftçilere sundukları alternatif ürünlerle tarım gelirlerini artırmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in ziraat mühendisi olmasının projelerin çiftçi dostu bir bakış açısıyla şekillenmesine katkı sağladığı vurgulanıyor. Ayrıca, Anamur Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Ergun Doğan, belediyenin ilçeleri baz alarak projeler üretmesinin ve çiftçilere güçlü destekler sağlamasının önemini vurguluyor.

Avokado üreticisi Sabit Toru, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan yüzde 50 hibe ile avokado fidanı desteğinden faydalanarak 3. yılında hasat yapmaya başladığını belirtiyor. Toru, avokadonun bölgede pazarının oluştuğunu ve ihracat imkanının bulunduğunu söyleyerek, çiftçilere önemli bir gelir kaynağı sağladığını ifade ediyor.

Son olarak, Mersin'e dönen ve eşiyle birlikte avokado üretimine başlayan Bayram Ali Özalp, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e duyduğu teşekkürü dile getiriyor. Özalp, başkanın çiftçilere sağladığı desteklerin kendilerine yeni bir hayat başlatma imkanı sunduğunu belirtiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler