Merkez Bankası'ndan düzenleme: Kur Korumalı Mevduat'ta oranlar yükseldi

Merkez Bankası'ndan düzenleme: Kur Korumalı Mevduat'ta oranlar yükseldi

Türkiye Merkez Bankası (TCMB), Zorunlu Karşılıklar Tebliği'nde önemli değişiklikler yaparak Kur Korumalı Mevduat (KKM) için zorunlu karşılık oranlarını artırdı ve döviz mevduatlara Türk Lirası cinsinden ilave zorunlu karşılık getirdi.

KKM'de Zorunlu Karşılık Oranları Artırıldı

Türkiye Merkez Bankası, 6 aya kadar vadeli Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları için zorunlu karşılık oranını yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseltti. Ayrıca, 1 yıla kadar vadeli ve 1 yıl ve daha uzun vadeli KKM hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarıldı.

Döviz Mevduatlara Türk Lirası Cinsinden Zorunlu Karşılık Eklendi

Döviz mevduat ve katılım fonları için zorunlu karşılık oranları tüm vadelerde 1'er puan artırıldı. Bu adım, piyasada bulunan Türk Lirası likidite fazlasını azaltmayı ve Türk Lirası mevduatlara geçişi teşvik etmeyi amaçlıyor. Buna göre, döviz mevduatlara yüzde 4 ilave zorunlu karşılık uygulanacak.

Yurt Dışından Sağlanan Yatırımlara Zorunlu Karşılık İstisnası Uzatıldı

Türkiye'nin yurt dışından sağladığı yatırımları teşvik etmek amacıyla, bu kaynaklara uygulanan zorunlu karşılık istisnasının süresi 31 Aralık 2023'ten 2024 yılı sonuna kadar uzatıldı.

Finansman Şirketlerinin Ticari Kredilere Zorunlu Karşılık Uygulaması Sona Erdirildi

Sadeleşme adımları kapsamında, finansman şirketlerince kullandırılan ticari kredilere yüzde 20 oranında zorunlu karşılık uygulaması sona erdirildi. Bu adım, ticari kredi verme süreçlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Türkiye Merkez Bankası, para politikası kurulu kararı çerçevesinde, parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmek ve faiz artırımıyla birlikte selektif kredi ve miktar temelli sıkılaştırma adımlarıyla ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini belirtti. Ayrıca, bankaların Türk Lirası mevduat payını artırma amacına yönelik sadeleşme önlemleri de alındı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler