Meram’da kurban satış ve kesim yerleri belli oldu, satış tahsis işlemleri başladı

Meram’da kurban satış ve kesim yerleri belli oldu, satış tahsis işlemleri başladı

Meram’da yaklaşan bayram dolayısıyla kurban satış ve kesim yerleri belli oldu, satış yeri tahsis işlemleri de start aldı.

Meram’da, Kurban Bayramının yaklaşması nedeniyle hazırlıklar hızlandı. Kurban Bayramının tüm ilçede rahat ve huzur içinde geçirilmesi dolayısıyla Meram Belediyesince alınan tedbirler çerçevesinde kurban satış ve kesim yerleri belirlendi, satış yeri tahsis işlemleri içinde başvurular başladı. Meram Belediyesi Hizmet Binasında bulunan Zabıta Müdürlüğünde gerçekleştirilen müracatlarda satış yapmak isteyenlerin müracaatlarını sadece nüfus cüzdanı ile yapabilecekleri bildirildi. 5 Ağustos Pazartesi günü başlayacak satışlar için yerler, kura çekimi ile değil, müracaat sırasına göre belirlenecek.

MERAM’DA TEK KURBAN SATIŞ YERİ; ÇOMAKLI MAHALLESİ’NDE 

Öte yandan vatandaşların, daha sağlıklı ve düzenli bir şekilde kurban alış-verişlerini yapmalarını sağlamak amacıyla bu yıl kurban satışlarının yapılacağı tek yer, Çomaklı Mahallesi olacak.

KURBAN SATIŞ YERİ VE ADRESİ;

Meram Belediyesi Kurban Satış Alanı:           Çomaklı Mahallesi Bahçelievler Caddesi

Meram Belediyesi Asfalt Şantiyesi Yanı Meram/KONYA

Meram Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğünden yapılan açıklamada bu alanın dışında kurbanlık hayvan satışına izin verilmeyeceği bildirildi. Açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi; “Satış amacıyla getirilen hayvanların sevk belgeleri, kulak küpeleri ve pasaportlarının bulunması, dişi hayvanların, serbest veteriner hekimlerden alınmış damızlık değeri taşımadığına dair Veteriner Hekim Raporunu giriş esnasında görevlilere göstermeleri gerekmektedir. Kurban Satış Yerinde kontrol amacıyla 24 saat hizmet veren Veteriner Hekimler görevlendirilmiştir. Vatandaşlarımız kurban alırken kurbanlık hayvanları ücretsiz olarak, görevli veteriner hekimlere muayene yaptırabileceklerdir.

6 MAHALLEDE KURBAN KESİMİ YAPILABİLECEK 

Meram’da kurban kesim yeri olarakta 6 nokta belirlendi. Buna göre kesim yapılabilecek noktalar ve adresleri ise şöyle;

Sıra      Adı                                                     Adresi

1          Meram Belediyesi Kurban Satış Yeri  Çomaklı Mahallesi Bahçelievler Caddesi

2          Melikşah Semt Pazarı                         Melikşah Mahallesi   Meram

3          Aşkan Semt Pazarı                              Aşkan Mahallesi Meram

4          Arif Bilge Semt Pazarı Kurban Kesim Yeri    Arif Bilge Mahallesi  Meram

5          Kalfalar Semt Pazarı                           Kalfalar Mahallesi     Meram

6          Gödene Mahallesi Toki Semt Pazarı   Gödene Mahallesi Meram

 

            Meram Belediyesinden kesimlerle ilgili yapılan açıklamada ise “Bunların dışında halkımızın İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararına uygun olmayan yerlerde kurban kesimine müsaade edilmeyecektir” denildi. 

Satıcı ve alıcılara uyarılarında bulunduğu açıklamada ayrıca; “Vatandaşlarımızca kurbanlık hayvan alırken;  kulak küpesi ve pasaportu bulunmayan, çok zayıf olan, gebe ya da yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış ve yaşları kurban olmaya uygun olmayan, tüyleri karışık olan, salya akıntısı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan ve kurbanlık vasfını taşımayan hayvanlara dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir. Meram Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, Çomaklı Mahallesi’nde bulunan Meram Kurban Satış Alanına getirilen kurbanlıklardan bu özellikleri taşımayan ve kurbanlığa uygun olmayanların girişine halk sağlığını korumak adına asla müsaade etmeyecektir” görüşlerine yer verildi.

meram’da-kurban-satis-ve--(2).jpg

meram’da-kurban-satis-ve--(3).jpg

meram’da-kurban-satis-ve--(5).jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.