Memur-Sen’den 3600 ek gösterge açıklaması! Tazminat yansıtma oranlarına dikkat çekildi

Memur-Sen’den 3600 ek gösterge açıklaması! Tazminat yansıtma oranlarına dikkat çekildi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Ek göstergeleri 3600'ün altında kalan kamu görevlilerinin Tazminat yansıtma oranlarında artış yapılması beklentileri karşılayacaktır" açıklamasında bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin açıklamasının ardından ilk açıklama Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan geldi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Açıklamanın hemen ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında, 3600 Ek Gösterge düzenlemesine Memur-Sen olarak katkılarına değinerek, "Özellikle ek göstergelerle birlikte tazminat yansıtma oranlarında da artış yapılması teklifimizin karşılanmasına ilişkin cümle kurmayı erken bulmakla birlikte, Ek göstergeleri 3600'ün altında kalan kamu görevlilerinin Tanzimat Yansıtma oranlarında artış yapılması beklentileri karşılayacaktır" dedi.

Yalçın, ek göstergelere ilişkin çalışma ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi gibi kazanımlarla 6. Dönem Toplu Sözleşmeyi mutabakatla imzaladıklarını belirterek, "Toplu sözleşme hükmü gereği 3600 dahil olmak üzere ek göstergelerin düzenlenmesi çalışmalarına ilişkin ilk toplantıyı, kamu görevlilerinin asli ve tek yetkilisi Memur-Sen Konfederasyonu olarak kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortaklaşa 16 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirdik. Genelde yetkili Konfederasyonumuz ve hizmet kollarının tamamında yetkili olan sendikalarımızın teknik heyetleri ile kamu idaresi arasında gerçekleştirilen 2 bakanlık ve 12 mutfak çalışması süresince tekliflerimize ilişkin detayları paylaştık, katkı ve katılımımızla ek gösterge çalışmasının paydaşı ve tarafı olarak süreci etkin bir şekilde yürütmeye ve en erken şekilde tamamlamaya özen gösterdik" dedi.

"SÜRECİN HER ADIMIN DA TAKİPÇİSİ OLDUK"

Ek gösterge çalışmasının adil ve hakkaniyetli bir şekilde sonuçlanması için çaba gösterdiklerini belirten Yalçın, "Memur-Sen olarak yürüttüğümüz çalışmaların, Komisyon görüşmelerinin, Bakanlık nezdinde kurduğumuz temasların tamamında, ek göstergelere ilişkin düzenlemenin bütün kamu görevlilerini kapsaması, gelir dağılımında adaleti sağlaması, kamu personel sistemi içerisindeki adaletsizliğin son bulması irademizi gösterdik, bu konudaki kırmızı çizgimizi ve hassasiyetimizi kamu işverenine de kamu bürokrasisine de ilettik. Kamuoyunda haklı beklenti oluşturan ek gösterge çalışmasının toplumsal maliyet üretmemesi, iş barışının bozulmaması, adil ve hakkaniyetli bir şekilde sonuçlanması için mesai mefhumu gözetmeksizin kamu işvereni ve siyasi irade ile yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirerek sürecin her adımında takipçisi olduk ve kamuoyunda oluşabilecek bilgi kirliliğinin de önüne geçtik" diye konuştu.

"MEMUR-SEN'İN ÇABASI İLE 5 MİLYON 300 BİN KAMU GÖREVLİSİNİ KAPSADI"

3. Dönem Toplu Sözleşme'de tazminat yansıtma oranlarını 15 puan yükselterek emekli aylığı ve emekli ikramiyelerinde artış sağladıklarını vurgulayan Yalçın, "Şüphesiz, yakın zamanda düzenlemeye dönüşecek ek göstergelere ilişkin bu çalışmanın da hem paydaşı olan hem toplu sözleşme kazanımı haline dönüştüren hem de 4 unvanın dışında kapsamının genişletilmesini sağlayan yine Memur-Sen'dir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2018 yılında 4 unvana yönelik 3600 ek gösterge çalışmasının yapılacağı sözü, bugün Memur-Sen'in çabası ve iradesi ile 5 milyon 300 bin kamu görevlisini ve emeklisini de kapsayan bir sonuç haline dönüşmüştür" dedi.

"TAZMİNAT YANSITMA ORANLARINDA DA ARTIŞ YAPILMASI TEKLİFİMİZİN KARŞILANMASINA İLİŞKİN CÜMLE KURMAK İÇİN ERKEN"

Açıklanan çalışma sonrası ortaya konan tabloyu önemli bir adım olarak gördüklerini ifade eden Yalçın, "Özellikle çalışmayı, 4 meslek grubuyla sınırlanmamış olması yönüyle önemli görüyoruz. Aynı zamanda, tüm kamu görevlilerini ve emeklilerini içine alacak şekilde kapsamın genişletilmesi, teklifimizin dikkate alındığını gösteriyor. Tüm kamu görevlilerinin ek göstergesinin 600 puan yükseltilmiş olması, herkesin ek gösterge düzenlemesinde bir şekilde kendini bulabilmesini sağlamıştır. Ek göstergesi olmayan kamu görevlilerinin de kapsama dahil edilmesi ilk günden bugüne kadar dile getirdiğimiz tekliflerimizin karşılık bulduğunu göstermektedir. Ancak, çalışmaya ilişkin detayları henüz göremediğimiz için, özellikle ek göstergelerle birlikte tazminat yansıtma oranlarında da artış yapılması teklifimizin karşılanmasına ilişkin cümle kurmayı erken bulmakla birlikte, Ek göstergeleri 3600'ün altında kalan kamu görevlilerinin Tazminat Yansıtma oranlarında artış yapılması beklentileri karşılayacaktır" diye konuştu.

"SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA GEÇİRİLMESİ ÇALIŞMALARI BAŞLAMALI"

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin çalışmaların, Memur-Sen'in katılımıyla zaman kaybetmeden başlaması gerektiği hatırlatan Yalçın, "Süreci ve sonuçlarıyla, harcanan emek ve ortaya konan irade yönüyle bu reformist çalışma bir bütün olarak ele alındığında, boşlukların giderilmesi ile birlikte ve özellikle tazminat yansıtma oranlarında düzenleme yapılması halinde kamu görevlilerinin beklentileri tamamen karşılanacak ve refah seviyelerine olumlu etki edilecektir. Memur-Sen olarak, çalışmanın iyileştirmeye açık alanlarında yapılacak düzenlemeleri bundan sonraki yasama sürecinde takip etmeye devam edecek gerek TBMM ilgili komisyonu gerekse Genel Kurul aşamalarında katkı sağlamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler