Melanom Görülme Sıklığı Dünya Çapında Artıyor

Melanom Görülme Sıklığı Dünya Çapında Artıyor

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Nuray Sever, cilt kanseri melanomun dünya çapında dramatik bir şekilde arttığını belirtti.

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Nuray Sever, cilt kanserinin (melanom) dünya çapında hızla arttığını belirterek, "Bu artış, daha yüksek düzeyde güneşe maruz kalma, bronzlaşma, yaşlanan nüfustaki artış ve cilt kanseri tespitindeki iyileşme ile ilişkili olabilir" dedi. Sever, ölüm oranlarının ise artan erken teşhis çalışmaları ve ileri melanom tedavisindeki önemli atılımlar nedeniyle düşmeye başladığını ifade etti.

Cilt Kanseri Türleri

Cilt kanserinin cilt hücrelerinin anormal ve kontrolsüz büyümesi ile ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Özlem Nuray Sever, "Cilt kanserinin iki ana türü vardır; melanom ve melanom dışı. Melanom dışı cilt kanserinin en yaygın iki türü ise Bazal Hücreli Karsinom (BCC) ve Skuamöz Hücreli Karsinom (cSCC) olarak adlandırılır" ifadelerini kullandı.

Güneş ve Solaryum Risk Faktörleri Arasında

Vakaların yüzde 90'ından fazlasının güneşten gelen ultraviyole radyasyona maruz kalınmasından kaynaklandığını vurgulayan Doç. Dr. Sever, bu maruziyetin üç ana cilt kanseri türünün de riskini artırdığını belirtti. "Güneşin yanı sıra solaryum da bir diğer yaygın ultraviyole radyasyon kaynağıdır. Güneş, genellikle kolayca yanan açık tenli insanları etkiler. Güneşin zararlı etkileri zamanla birikir. Hayatınız boyunca güneşe ne kadar çok maruz kalırsanız, cilt kanseri riskiniz de o kadar yüksek olur" dedi.

Cilt Kanserinden Korunma Yolları

Cildi güneş ışınlarından koruyarak cilt kanserini önlemenin mümkün olduğunu belirten Doç. Dr. Sever, cilt kanserine yakalanma olasılığını azaltmak için şu önerilerde bulundu:

 • Gün ortasında (10.00'dan 16.00'ya kadar) güneşten uzak durun.
 • Güneş koruyucu sürün ve sık sık yeniden uygulayın.
 • Geniş kenarlı şapka, uzun kollu gömlek veya uzun pantolon giyin.
 • Bronzlaşma ve solaryumdan kaçının.
 • Su, kar ve kumun yakınında ekstra dikkatli olun.
 • Gıda ve D vitamini takviyeleri yoluyla D vitaminini güvenli bir şekilde alın.
 • 30 veya daha yüksek bir SPF sunan, suya dayanıklı ve geniş spektrumlu koruma sağlayan (UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan) bir güneş kremi seçin.
 • Dışarıya çıkmadan yaklaşık 15 dakika önce güneş koruyucu uygulayın.
 • Ürün etiketine göre güneş koruyucuyu her iki saatte bir veya yüzdükten ya da terledikten sonra yeniden uygulayın.

Tedavi Yöntemleri

Cilt kanseri tedavisinde birçok yöntem bulunduğunu belirten Doç. Dr. Sever, melanom dışı cilt kanserinin tedavisinde şu yöntemlerin kullanıldığını açıkladı:

 • Cerrahi: Cilt kanseri genellikle ameliyatla tedavi edilir.
 • Radyasyon tedavisi: Radyasyon kanser hücrelerini öldürür.
 • Cilt kremleri: Bu kremlerin içindeki ilaçlar kanser hücrelerini öldürebilir.
 • Fotodinamik terapi: Fotodinamik terapi kanser hücrelerini öldürür. Bu terapide doktor cilt kanserini tedavi etmek için özel bir krem ve özel bir ışık kullanır.

Melanom tedavisinde ise cerrahi, immünoterapi, hedefe yönelik tedavi, radyasyon tedavisi ve kemoterapi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Doç. Dr. Sever, "Melanomlu kişilerin çoğu, evreye bağlı olarak bu tedavilerden bir veya daha fazlasına sahiptir" şeklinde konuştu.

Melanom Görülme Sıklığı Dünya Çapında Artıyor

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.