Makedonya'da kış aylarında evsizlere sıcak yuva

Makedonya'da kış aylarında evsizlere sıcak yuva

Balkan ülkelerinden Makedonya'da etkisini devam ettiren dondurucu soğuklarda yaşam mücadelesi veren evsizlere, Üsküp'teki evsizler merkezi sıcak bir yuvanın kapılarını açıyor- Evsizlere umut ışığı olan Momin Potok Evsizler Merkezi Koordinatörü Lazarovska:

ÜSKÜP (AA) - ADMİR FAZLAGİKJ - Balkan ülkelerinden Makedonya'daki Momin Potok Evsizler Merkezi, ülkede etkisini sürdüren aşırı soğuklarda yaşam mücadelesi veren evsizlere sıcak bir yuvanın kapılarını açıyor.

Son dönemde etkili olan dondurucu soğuklar, başta başkent Üsküp olmak üzere ülke genelinde yaşam mücadelesi vermeye çalışan evsizlerin hayatlarını son derece zorlaştırıyor.

Sıfırın altında seyreden hava sıcaklıklarıyla mücadele etmek durumunda kalan Makedonya'daki evsizlere, Momin Potok Evsizler Merkezi sıcak bir ortam sağlıyor.

Başkentteki Makedonya Kızılhaçına bağlı Momin Potok Evsizler Merkezi Koordinatörü Dragana Lazarovska, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sekiz yıldır faaliyet gösteren merkezin evsizlerin temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulduğunu söyledi.

Kızılhaç ekiplerinin Makedonya halkını sağlıklı şartlara kavuşturmak için devamlı çalıştıklarını aktaran Lazarovska, kış aylarında özellikle evsizlere yardım ettiklerini belirtti.

Lazarovska, geçtiğimiz yıllara oranla bu kış aylarında daha fazla evsize kapılarını açtıklarını ifade ederek, yatak kapasitelerinin 16 ila 20 arasında değişkenlik gösterdiğini aktardı.

Merkezde 24 saat boyunca çalışan ekiplerinin bulunduğuna işaret eden Lazarovska, "Merkezimizi akşamları kullananlar gün boyunca da burada kalabiliyor. Devriye gezen ekiplerimiz de kış ayları boyunca evsizleri merkeze getiriyorlar." dedi.

- "Burası sıcak. Yiyecek ve giysimiz var"

Üsküp'teki merkezde kalan 21 yaşındaki Ekrem Muminovic, burada sağlanan koşullardan son derece memnun olduğunu söyleyerek, "Burası sıcak. Yiyecek ve giysimiz var. Terkedilmiş bir binada yaşıyordum. Ondan önce yetimhanede kalıyordum, daha sonra oradan çıktım." ifadelerini kullandı.

Gelecekte kendisine iyi bir yaşam kurmayı hedeflediğini dile getiren Muminovic, soğuk havanın hayatını tehlikeye atmasından korktuğunu ancak şu an kendisini güvende hissettiğini belirtti.

Merkezde kalan bir diğer evsiz Mile Mihaylovski (67) de karşılaştığı iyi insanlar sayesinde merkeze geldiğini anlatarak, "10 yıldır Yeşil Pazar'daki yeraltı garajlarında yaşıyorum. 10 yıldır oradayım." dedi.

Yaz döneminin kendine göre zorlukları olduğunu ancak dışarıda kalabildiklerini belirten Mihaylovksi, kış döneminde etkili olan soğuğun özellikle hasta ve yaşlılarda dayanılmaz olduğunu ifade etti.

Mihaylovski, bir zamanlar fiziksel güç gerektiren işlerde çalıştığını anlatarak, "Sigortam zamanında ödenmediği için emekli olamıyorum. Daha iyi hayat koşullarına sahip olabilmek için kurumlardan ve yakınlarımdan yardımcı olmalarını umut ediyorum." sözlerini kullandı.

- Üsküp'te 318 evsiz vatandaş bulunuyor

Bu arada, Üsküp'teki merkezde doktor ve psikoloğun yanı sıra sosyal hizmetler görevlileri de evsizlere hizmet veriyor.

Yiyecek, giyecek ve hijyen koşullarının sağlandığı merkezde, ihtiyaç sahiplerine her kış battaniye ve uyku tulumu yardımı da yapılıyor.

Merkezin verilerine göre, Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 318 evsizin bulunduğu ifade ediliyor.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :