Mahmut Efendi'nin vasiyetini Ahmet Ustaosmanoğlu ilan etti! Hasan Kılıç Hocaefendi kimdir?

İsmailağa Cemaati'nde Mahmut Efendi'nin yerine geçecek ismi Mahmut Ustaosmanoğlu'nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu açıkladı. Babasının vasiyetini cenazesinda ilan eden oğlu, cemaatinin yeni liderinin Hasan Kılıç Hocaefendi olacağını duyurdu

İsmailağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi Fatih Camii'nden Edirnekapı Şehitliğine getirilerek Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verildi.

OĞLU, MAHMUT EFENDİ'NİN VASİYETİNİ AÇIKLADI

Mahmut Efendi'nin oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cenaze namazında İsmailağa Cemaati'nin yeni liderinin kim olacağını şu sözlerle açıkladı:

Şu tabiri kullanarak bize bu görevi, vasiyeti anlatmamızı söylemişti: Benden sonra tabirini kullanarak, "Son nefesimi kullanana kadar ben cemaatimin başındayım. Yerime Hasan Efendi'yi cemaatimizin başına bırakıyorum" Allah hepinizden razı olsun.

İSMAİLAĞA CEMAATİ'NİN YENİ LİDERİ İLAN EDİLDİ

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun Fatih Camii'ndeki cenaze töreninde cemaatin yeni lideri açıklandı. Cenaze töreninde oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu konuşmasında İsmailağa Cemaati'nin yeni liderini şu sözlerle duyurdu:

"HASAN EFENDİ HOCAMIZI TEMSİLCİ VE CEMAATİN BAŞINA BIRAKIYORUM"

Bir hususu belirtmek için mikrofonu elime almış bulunuyorum. En çok sorulan sorulardan birisi kendisinden sonra yerine kimin bırakacağıydı. Duymayanlar olabilir, tekrar söylüyorum. Şu vasiyeti anlatmamızı söylemişti "Benden sonra yerime Hasan Efendi hocamızı temsilci ve cemaatin başına bırakıyorum" Bu hakikati size söyledim. Allah sizlerden razı olsun.

Hasan Efendi (Hasan Kılıç) Kimdir?

Hasan Kılıç 1930 Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Çaybaşı köyünde dünyaya geldi. İlk talebeliği mahallesindeki evinde okudu. Bursa'da askerlik yaptı.

Manevi dersimi Nuri Efendi vermişti. Efendi Baba Hazretleri ders vermediği zamanlarda damadı Nuri Efendi verirdi. Allah rahmet eylesin İhsan Efendi hocamız vardı. Akyazı'da imamdı, vaaz verirdi. Ali Haydar Efendi Hazretleri ona "sakal bıraksın" diye haber gönderdi. İhsan Efendi de: "Kendisi bıraktı, bizden ne istiyor, oradan bize haber gönderiyor" dedi.

MAHMUT USTASOMANOĞLU KİMDİR?

Mahmut Ustasomanoğlu, 1929 yılında Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya geldi. Trabzon'un Tavşanlı köyünden olan Ustaosmanoğlu, küçük yaşta dini dersler aldı. 1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. 16 yaşında teyzesinin kızı Zehra Hanım'la evlendi. Mahmut Ustaosmanoğlu'nun çocukları, Abdullah Ustaosmanoğlu, Ahmet Ustaosmanoğlu, Fatıma Ustaosmanoğlu.

Evlilikleri: Zehra Ustaosmanoğlu; (ö. 1993); Müşerref Ustaosmanoğlu

Askerlik sonrası İsmailağa Cami'ne imam tayin edilmek üzere davet edildi. 1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurması sebebiyle aynı camiden emekli oldu. 2010 yılında İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu'ndan sonra kendisine "İslam'a Üstün Hizmet Ödülü'' aldı.

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yazdığı ve onun hakkında yazılan eserler:

- Ruhul Furkan Tefsiri (Henüz 18. cilde kadar yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir)(Açıklamalı Kur'an tefsiri)

- Sohbetler (6 Cilt) (Kendi yapmış olduğu sohbetler)

- Risale-i Kudsiyye (2 Cilt) (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah'ın eserinin tercüme ve izahı)

- Umre Sohbetleri

- Fatiha Tefsiri

- Ayete'l Kürsi ve Amene'r-Rasülü Tefsiri

- Kur'an-ı Kerim'in Faziletleri ve Okuma Adabı

- Efendi Babam Buyurdu ki

- Kuranı Mübin ve Kelime Manalı Meali Alisi

- Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

- Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hace Sohbetleri

- İrşadül Müridin

- Mahmud Efendi Hazretlerinden Dualar

- Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Huzur İkliminde İrşad Umresi 2011

- Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni

- Tembihat

- Mektubatı Mahmudiyye

İsmailağa Cemaati hakkında;

İsmailağa Cemaati, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun İstanbul Fatih'te Çarşamba semtindeki İsmailağa Camii merkez olmak üzere oluşturduğu, Nakşibendiliğin Halidi koluna bağlı bir cemaattir.

Mahmud Efendi yerine vekil olarak Hasan Kılıç Hocaefendiyi tayin etmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler