Le Pen'in dokunulmazlığı kaldırıldı

Le Pen'in dokunulmazlığı kaldırıldı

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, birçok sanatçı hakkında nefret suçu sayılan ifadeleri nedeniyle Fransız aşırı sağ parti Ulusal Cephe'nin Onursal Lideri Le Pen'in dokunulmazlığını kaldırdı

STRAZBURG (AA) - Fransız aşırı sağı Ulusal Cephe'nin (FN) Onursal Başkanı Jean-Marie Le Pen'in, 2014 yılında parti internet sitesinde yayınlanan bir söyleşide yahudiler hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle parlamenter dokunulmazlığı kaldırıldı.

Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulunda Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırılması konusunda milletvekillerinin görüşüne başvuruldu. Le Pen'in 2014 yılında parti internet sitesinde yayınlanan bir söyleşide, birçok sanatçı hakkında dile getirdiği görüşleri ve "gelecek sefer fırınlayacağız" ifadeleri ile "ırkçı nefreti körüklemek" suçu işlediğine karar verilen Genel Kurulda, Fransız yargısının bu yöndeki talebi onaylanarak parlamenter dokunulmazlığı kaldırıldı.

88 yaşındaki Fransız liderin, daha önce de dokunulmazlığının kaldırılması talebi AP'de gündeme gelmiş ve üç kez parlamenter dokunulmazlığı kaldırılmıştı. AP'nin bu kararı ile Le Pen'in Fransa'da yargılanmasına devam edilecek.

Le Pen'in ifadelerinin hedefinde Fransız şarkıcı Patrick Bruel ve Amerikalı sanatçı Madonna da yer alıyordu.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler