Laos hükümeti Türkiye'nin büyükelçilik açmasından memnun

Laos hükümeti Türkiye'nin büyükelçilik açmasından memnun

Türkiye'nin Viyentiyan Büyükelçisi Ahmet İdem Akay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ziyareti öncesi AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu- Büyükelçi Akay:- "Laos makamları burada büyükelçilik açmamızdan son derece memnun. Örneğin, milli gün rese

ANKARA (AA) - TUĞÇENUR YILMAZ/FURKAN MERCAN - Türkiye'nin ilk Viyentiyan Büyükelçisi Ahmet İdem Akay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Laos'a dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirmesinin iki ülke ilişkileri açısından önem arz ettiğini, Laos makamlarının Türkiye'nin ülkelerinde büyükelçilik açmasından son derece memnun olduğunu bildirdi.

Akay, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun 7-8 Kasım'da yapacağı Laos ziyareti öncesinde, Türkiye-Laos ilişkileri ve geleceği hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu'nun Laos ziyaretinin bu ülkeye dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyaret olması bakımından önem arz ettiğini kaydeden Akay, Türkiye ile Laos arasında bu yıl diplomatik ilişkilerin 60. yılının idrak edildiğini söyledi.

Büyükelçi Akay, "Büyükelçiliğimizin faaliyete geçmesiyle birlikte iki ülke arasındaki ilişkiler daha da gelişecek, halklarımız birbirini daha iyi tanıyacaktır. Türkiye'nin Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti nezdindeki ilk Büyükelçisi olarak, ülkemizi temsile layık yeni bir diplomatik misyon kazandırmaktan gurur ve mutluluk duymaktayım." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Viyentiyan Büyükelçiliğinin 10 ay önce faaliyete geçtiğini hatırlatan Akay, "Ülkemizin böylelikle artık tüm Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği (ASEAN) üyesi ülkelerde büyükelçiliği mevcuttur." diye konuştu.

"Laos makamları burada büyükelçilik açmamızdan son derece memnun." diyen Akay, buna örnek olarak milli gün resepsiyonlarının büyük çoğunluğuna katılmayan Laos Dışişleri Bakanı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılmış olmasını verdi.

- "İkili ticaret hacmi 6,4 milyon"

Öte yandan Akay, iki ülke arasındaki ticaretin potansiyelin altında olduğunu belirterek "2017 yılında 5,9 milyon dolarlık ticaret hacmi gerçekleşmiş. Daha ziyade tavuk sakatatları ve demir çelik tellerden oluşan ihracatımız 1,35 milyon. Bu yılın ilk 8 ayında ikili ticaret hacmi 6,4 milyon dolara ulaşmıştır." dedi.

En Az Gelişmiş Ülkeler statüsündeki Laos'un Türkiye'nin iş çevrelerinin yatırımına ve ticaretine ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Akay, "Özellikle, eğitim, sağlık, tarım ve turizm alanlarında iş birliği imkanı mevcuttur." ifadesini kullandı.

Büyükelçi Akay ayrıca Laos'un altın ve bakır gibi zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğuna ve çok sayıdaki hidroelektrik santralleri sayesinde özellikle Tayland'a elektrik ihraç ettiğine dikkati çekti.

- Çavuşoğlu Laos'a giden ilk Türk dışişleri bakanı

Bugünkü Brunei ziyaretinden sonra Laos'a geçecek Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun ziyareti, dışişleri bakanı seviyesinde bu ülkeye yapılacak ilk ziyaret olacak.

Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Çavuşoğlu'nun Laos ziyaretinde mevkidaşı Saleumxay Kommasith ile yapacağı görüşmelerde, Türkiye ile Laos arasındaki ilişkiler ve iş birliğini geliştirme imkanlarını ele alacağı, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacağı belirtildi.

Açıklamada, Bakan Çavuşoğlu'nun, Laos Başbakanı Thongloun Sisoulith tarafından da kabul edileceği kaydedildi.


Kaynak:Haber Kaynağı