Kuyumcularda Sahte Altın Kabusu: Dolandırıcıların Yeni Hedefi

Kuyumcularda Sahte Altın Kabusu: Dolandırıcıların Yeni Hedefi

İzmir'de kuyumcular, sahte altın dolandırıcılığı nedeniyle zor günler geçiriyor. Dolandırıcıların hedefi olan kuyumcular, tecrübesiz çalışanlar üzerinden büyük kayıplar yaşıyor.

İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda kuyumcular, sahte altın dolandırıcılarının yeni hedefi oldu. Tecrübesiz çalışanları tuzağa düşürerek sahte altınları gerçekmiş gibi satan dolandırıcılar, kuyumculara büyük maddi kayıplar yaşattı. Kuyumcular, 100 bin TL’nin üzerinde parayı dolandırıcılara kaptırdı.

Üst Üste İki Gün Aynı Kuyumcu Dolandırıldı

Bir dolandırıcının, sahte altınları aynı kuyumcuya üst üste iki gün satma anları güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, dolandırıcı ilk gün 14 ayar olduğunu iddia ettiği sahte kolyeyi kuyumcu çalışanına satarken, ertesi gün kılık değiştirip tekrar aynı kuyumcuya gidiyor ve yine sahte kolye satıyor. Bu dolandırıcılık sonucunda kuyumcu, toplamda 30 bin TL kaybetti.

Kuyumcularda Sahte Altın Kabusu: Dolandırıcıların Yeni Hedefi

"Şebeke Halinde Çalışıyorlar"

İzmirli kuyumcu Erol Doğan, sahte altın dolandırıcılığının bir şebeke tarafından organize edildiğini öne sürdü. Doğan, “Bunların atölye kısmında art niyetli, bizim atölyeci ve kuyumcu arkadaşlar var. Normal bir vatandaş bu kadar profesyonel bir şekilde sahte altın üretemez. Dolandırıcılar çok profesyonelce çalışıyorlar” dedi.

Üç Aşamalı Test Önerisi

Doğan, sahte altınları tespit etmek için kuyumcu meslektaşlarına üç aşamalı bir test önerisinde bulundu:

  1. Taşa Sürme Testi: İlk aşamada altın, mihenk taşına sürülerek test edilir.
  2. Ateş Testi: Şüphe duyulan altın ateşe sokularak kaplamanın olup olmadığı kontrol edilir.
  3. Kesme Testi: En güvenilir yöntem olarak altın ortadan kesilir ve kesilen yerden test yapılır.

Kuyumcularda Sahte Altın Kabusu: Dolandırıcıların Yeni Hedefi

Profesyonel Kaplama ve Dolandırıcılık

Erol Doğan, sahte altınların profesyonel bir kaplama ile üretildiğini ve bu yüzden ayırt edilmesinin zor olduğunu vurguladı. “Deneyimsiz çalışanlarımız dolandırıcıların tuzağına düşüyor. Çok profesyonelce bir kaplama yapıp, görüntüyü kaybettirmiyorlar. Bu işi bilenler yapıyor” diye konuştu.

İzmir'de kuyumcular, sahte altın dolandırıcılarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.