Kütüphanedeki kitaplar bir "tık"la öğrencinin okulunda

Kütüphanedeki kitaplar bir "tık"la öğrencinin okulunda

Çankırı'nın Şabanözü ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen "Ödünç Kitabım Var Projesi" kapsamında, ilçedeki okulların kütüphanelerindeki kitaplar, tüm öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunuldu- İnternet sitesi üzerinden talep edilen kitapl

ÇANKIRI (AA) - MUHAMMED KAYGIN - Çankırı'da, Şabanözü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan "Ödünç Kitabım Var Projesi" kapsamında, internet sitesi aracılığıyla talep edilen ilçedeki okulların kütüphanelerinde bulunan bütün kitaplar, tüm öğrencilerin hizmetine sunuldu.

Ziyaretleri sırasında okulların kütüphanelerindeki kitapların yetersiz olduğu iletilen ve kitap temin edilmesi talebiyle karşılaşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Kendir, sorunun çözümü için çalışma başlattı.

Fikir alışverişi sonucunda ilçedeki tüm okulların kütüphanelerinin internet ortamında birleştirilmesi kararı alındı.

Yapılan çalışma sonucu internet sitesi oluşturularak, sisteme ilçede 5 okulun kütüphanesinde bulunan yaklaşık 7 bin kitap kaydedildi.

Sisteme giren öğrenci ve öğretmenler, adını, soyadını ve okulunu yazarak istediği kitabı talep ediyor. Talep üzerine hem kitabın bulunduğu hem de talep edenin okulunun görevlilerine otomatik e-posta yoluyla bilgi veriliyor.

- Kitaplar dolapta toplanıyor

Okul görevlisi, kitabı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne götürüp burada oluşturulan "Ödünç Kitabım Var" dolabına koyuyor, kendi okulundan talep edilen kitap varsa da bunu isteyene ulaştırıyor.

Proje, Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen yenilikçilik ödülleri kapsamında 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Türkiye birinciliğine de layık görüldü.

- Öğrencilerin kitap okuma oranı yüzde 33 arttı

Kendir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçelerinde 10 okul bulunduğunu ancak sadece 5'inde kütüphane yer aldığını söyledi.

Hayata geçirdikleri proje ile kütüphaneleri birleştirerek öğrencilerin bütün kitaplardan yararlanmalarını amaçladıklarını dile getiren Kendir, "İlçemizdeki bin 550 öğrenci ile 120 öğretmene 7 bin kitabın tamamını sunmuş olduk. Sistemin oluşturulmasının ardından ilk iki ayda öğretmen ve öğrencilerimizin tamamının sistem üzerinden kitap talep ettiğini gördük." dedi.

Proje sayesinde öğrencilerin okuma oranında artış görüldüğüne dikkati çeken Kendir, "Projenin hayata geçmesinin ardından ilçemizde öğrencilerin kitap okuma oranı yüzde 33 arttı. Proje ile amacımız öğrenci başına düşen kitap oranını artırmak, öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, okullararası iletişimi güçlendirmek, öğrenciye değer ve sorumluluk bilinci kazandırmaktı." ifadelerini kullandı.

Kendir, proje kapsamında günde ortalama 25-30 kitap alışverişi gerçekleştiğini kaydetti.

- Öğrenciler uygulamadan memnun

Şabanözü Şehitler İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Deniz Yaşar, aradıkları kitaplara sistem üzerinden kolayca ulaşabildiklerini vurgulayarak, "Talep ettiğim kitap bana ulaştığında çok mutlu oluyorum. Kitap okumayı çok seviyorum ve projeden de çok memnunum." diye konuştu.

- "7 bin kitap parmaklarımın ucunda"

Şehit Dilaver Karsavuranoğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Muttalip Dal da proje sayesinde istedikleri kitabı okuma fırsatı bulduklarını anlatarak, "İlçede bulunan 7 bin kitap da parmaklarımın ucunda. İstediğim kitap istediğim zaman bana ulaşıyor." dedi.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı