Kurban Bağışı Satışları Düşürdü

Kurban Bağışı Satışları Düşürdü

Sivas'ta yıllardır kurbanlık almak veya satmak isteyenlerin uğrak noktası olan hayvan pazarı, bu yıl beklenenden daha sakin. Yurt içi ve yurt dışı kurban bağışlarının piyasaya göre daha uygun olması, pazar hareketliliğini olumsuz etkiledi.

Sivas hayvan pazarında kurbanlık satışlarında büyük bir düşüş yaşanıyor. Pazara gelen besiciler, alıcı bulmakta zorlandıklarını belirtiyor. Besici Sıtkı Temur, "Düvelerden 75 bin liradan başlıyor, tosunlarda ise 150-200 bin lira arasında fiyat değişiyor. Alım yok denecek kadar az. Önceki senelere göre alımlarda yüzde 50 civarında bir düşüş var. Bağışların da çok etkisi var" dedi.

Bağışların Etkisi Büyük

Pazarda satışların olmamasında kurban bağışlarının büyük rol oynadığını ifade eden besici İbrahim Doğan, "Bence bu caiz değil ama herkesin de tercihine saygı duyuyoruz. Kurban pazarında bu sene durum çok kötü. Hiç müşterimiz yok. Birkaç kişi gelip öylece gezip gidiyor, başka da bir şey yok. Yıllardır böyle bir durum hiç görmedik. En azından vatandaş gelip geziyordu, bakıyordu. Şimdi gelip fiyat soran bile yok. Bunun sebebi de çok fazla ithal hayvan geldi, piyasa kaldırmıyor. Satışların olmamasında bağışların da etkisi çok fazla. 5-10 bin lira arasında bağış yapıp bunu da kurban hissesi zannediyorlar" şeklinde konuştu.

Satıcıların Görüşleri

Kurbanlığını alan İhsan Eken ise, "Ben emekliyim bizlere göre pazar biraz pahalı. Dört hisseli bir hayvan aldım. Arkadaşlarla konuşa konuşa 105 bin liradan 97 bin liraya kadar düşürdüm. Bazılarının zoruna gitmesin ama dinimizde bağış yapmak yoktur. Dinimizin gereği kurbanı alıp başında tekbir getirerek kesmektir" ifadelerini kullandı.

Sivas hayvan pazarındaki bu durgunluğun ne kadar süreceği belirsiz. Besiciler, kurbanlıklarını satabilmek için bekleyişlerini sürdürüyor. Bağış kampanyalarının artması, hayvancılıkla geçinenleri olumsuz etkiliyor.

Kurban Bağışı Satışları Düşürdü

Kurban Bağışı Satışları Düşürdü

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.