Kuduz şüphesiyle bir belde karantinaya alındı

Kuduz şüphesiyle bir belde karantinaya alındı

Niğde'nin Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesi, bir kişinin sahipsiz bir köpek tarafından ısırılması sonucu kuduz şüphesiyle karantinaya alındı. Köpeğin ısırdığı vatandaşın tedavisi sürerken, ölü bulunan köpekten incelenmek üzere numune alındı.

Niğde Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Bor ilçesine bağlı Kemerhisar kasabası Cumhuriyet Mahallesi'nde H.Ş., sahipsiz bir köpek tarafından ısırılması üzerine olası kuduz hastalığı yönünden tedavisi için Bor Devlet Hastanesi'ne başvurmuştur. Vatandaşımızın olası kuduz hastalığına yönelik tedavileri hastanede devam etmekte olup, sağlık durumu iyi olmakla beraber gözetim altında tutulmaktadır" denildi.

Köpeğin ölümünün ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne ihbar yapıldı ve görevli veteriner hekim tarafından kuduz yönünden incelenmek üzere köpeğin başı Konya Veteriner Kontrol ve Orman Müdürlüğü'ne gönderildi. Köpeğin kadavrası dezenfekte edilerek gömüldü.

Alınan Tedbirler

Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, kuduz şüphesinin yayılmasını önlemek amacıyla şu kararları aldı:

  • Karantina: Kemerhisar Cumhuriyet Mahallesi "kuduz şüpheli bölge" olarak ilan edildi.
  • Hayvan Toplanması: Sahipsiz hayvanlar toplanarak köpek barınaklarına nakledilecek.
  • Aşılama: Başıboş hayvanlar ivedilikle aşılanacak.
  • Giriş-Çıkış Yasağı: Kuduz şüpheli bölgeye tüm hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.
  • Bilgilendirme: Kuduz şüpheli bölgeye tabelalar yerleştirildi ve sesli uyarılar yapıldı.
  • İzleme ve Kontrol: Hastalık şüphesi bulunan hayvanların kontrol altında tutulması sağlandı.
  • İhbar Zorunluluğu: Sebebi belli olmayan ölümler ve yabani hayvan temaslarının İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bildirilmesi zorunlu kılındı.
  • İmha: Ölen hayvanlar, resmi veteriner hekimin izniyle imha edilecek.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, bakanlık tarafından alınan tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanacağı bildirildi. Ayrıca, hastalık şüphesi bulunan hayvan ile temas eden kişilerin İlçe Sağlık Müdürlüğü'nce takip edilerek bilgilendirilmeleri sağlanacak.

Vatandaşlara Uyarı

Niğde Valiliği, il genelindeki tüm vatandaşları alınan kararlara hassasiyetle riayet etmeleri konusunda uyardı. Kuduz şüphesiyle ilgili incelemeler devam ederken, halkın tedbirli olması ve yetkililerin uyarılarına dikkat etmesi önemle vurgulandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.