KTÜN Rektörü Özçelik'ten 23 Nisan açıklaması

KTÜN Rektörü Özçelik'ten 23 Nisan açıklaması

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluşunun 101’inci yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik mesajında şu ifadelere yer verdi:

 "Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği gündür. Aziz milletimizin yeniden şahlanışının, çağdaş dünyada saygın ve onurlu bir şekilde yerini alabilmek için verdiği mücadelenin en önemli timsali olan bu anlamlı gün, aynı zamanda bağımsızlığımızın ve milli iradenin hâkimiyetinin dünyaya ilan edildiği tarihtir.  

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” İşte bu anlayışla yüce meclisimiz açılmış ve o karanlık ve olağanüstü günlerde Türk milletine güç ve cesaret vermiştir. Bize düşen ise milletin ve devletin çıkarlarını, meclis iradesinin millet iradesi olduğunu bilerek her şeyin üstünde tutmaktır. Hür ve bağımsızlığın simgesi olarak tüm Dünya çocuklarına armağan edilen bu günü geleceğimizin teminatı çocuklarımıza yaşatmak ve anlatmak hepimizin asli görevidir.

Bu vesileyle Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluşunun 101’inci yıldönümü ile tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en kalbi duygularla kutluyor. Bu müstesna bayramı kutlamamıza vesile olan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle yad ediyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.