Krediler vatandaşa değil emlak ve araç fırsatçılarına yaradı! Haksız kazanca ceza gelecek mi?

Krediler vatandaşa değil emlak ve araç fırsatçılarına yaradı! Haksız kazanca ceza gelecek mi?

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a "Düşük faiz uygulaması sonrasında emlak ve araç piyasasında yaşanan fiyat artışından haksız kazanç elde edenlere yönelik bir cezai yaptırım uygulaması planlanmakta mıdır?" diye sordu

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a şu soruları sordu: "Düşük faiz uygulaması sonrasında emlak ve araç piyasasında yaşanan fiyat artışından haksız kazanç elde edenlere yönelik bir cezai yaptırım uygulaması planlanmakta mıdır? Konut ve araç fiyatlarında yaşanan artışa yönelik satıcıları keyfiyetten men etmeye yönelik fiyat belirleme kriterleri oluşturulması hakkında bir çalışma planlanmakta mıdır?"

Devletimizin desteğiyle pandemi döneminin kolay geçmesi ve ekonominin canlanması için vatandaşlara düşük faizli ev ve araç kredisi desteği bankalar aracılığıyla verilmektedir. Bu konu hakkında soru önergesini meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “Emlak ve araç piyasasını canlandırmak için birinci el ve ikinci el konut ve araçlara yönelik uygulanan düşük faizli krediler sayesinde birçok vatandaşımız ev ve araç sahibi olmak girişiminde bulunmaktadır. Piyasayı canlandırmak, vatandaşlarımızın konut ve taşıt ihtiyacını karşılamak için yapılan faiz indirimleri karşısında, fırsatçılar nedeniyle hem sanal, hem de gerçek pazarlarda konut ve taşıt fiyatları yükseltilmiştir. Vatandaşın lehine olacak durum, fırsatçılara yaramıştır. Bu durum vatandaşın talebinin azalmasına neden olabilecektir” dedi.