Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor: Faizler yükseliyor

Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor: Faizler yükseliyor

Kredi kartı akdi faizi yüzde 3.71, KMH ve nakit avans faizi yüzde 4.47'ye yükselecek. Yeni faiz oranları, yarın gece yarısından itibaren geçerli olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 500 baz puanlık faiz artırma kararı sonucunda kredi kartı faizlerini yüzde 3.71'e, kredili mevduat hesapları ve nakit avans işlemleri faizlerini ise yüzde 4.47'ye yükseltti. Yeni faiz oranları yarın gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek.

Haziran'dan itibaren ardışık faiz artırımlarıyla dikkat çeken TCMB, Haziran ayının başlarında yüzde 1.36 olan kredi kartı akdi faiz oranlarını kısa süre içinde yüzde 3.71'e çıkardı. Vergiler eklenince kredi kartı yıllık bileşik faizi yüzde 65'e kadar çıkarken, kredili mevduat hesapları ve nakit avans işlemleri için uygulanacak yıllık faiz oranı yüzde 85'e ulaştı.

Ekonomi uzmanları, bu yüksek faiz oranlarının geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için daha zorlu bir ekonomik ortam yaratacağına dikkat çekiyor. Ancak 1 Kasım itibarıyla faizleri önlemek için bir yol bulunuyor.

Kredi kartı limitlerine bağlı olarak, aylık harcamanın tamamını ekstre kesim tarihinden sonraki 10 gün içinde ödeyen vatandaşlar, herhangi bir faiz ücreti ödemek zorunda kalmayacaklar.

Ancak yükselen fiyatlar ve düşük gelirler, birçok insanın kart borcunu tamamen kapatmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle ekonomistler, limitlerini tam kullanmayan vatandaşların, bankalarını arayarak limitlerini düşürmelerini tavsiye ediyor.

Mevcut limiti 25 bin liranın üzerinde olan kredi kartları için aylık minimum ödeme tutarı yüzde 40 olarak belirlenirken, daha düşük limitli kartlar için asgari ödeme oranı yüzde 20 olarak kalıyor. Bu nedenle, aylık minimum ödeme tutarının altındaki bir ödeme yapmak, geri kalan borcu yüksek faiz oranlarıyla artırabilir.

Merkez Bankası, politika faizlerini yüzde 35'e yükseltti ve gelecek aylarda faiz artırımlarının devam edebileceğine dair sinyaller verdi. Birçok ekonomist, 2023 yılının yüzde 40'lık politika faizi ile sona ereceğini tahmin ediyor. Bu senaryo gerçekleşirse, kredi kartı akdi faizleri yüzde 4.17'ye, kredili mevduat hesapları ve nakit avans işlemleri için uygulanan faiz oranı ise yüzde 4.93'e yükselecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler