Kovid hastalarına verilen Favipiravir kullanımdan kalkıyor mu?

Kovid hastalarına verilen Favipiravir kullanımdan kalkıyor mu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, tedavide kullanılan Favipiravir ve Molnupiravir'in kullanımı ile ilgili yeni düzenlemenin tedavi rehberine ekleneceğini duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, tedavide kullanılan Favipiravir ve Molnupiravir'in kullanımı ile ilgili yeni düzenlemenin tedavi rehberine ekleneceğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bilim Kurulumuz daha önceki toplantılarında "Molnupiravir etken maddeli ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli girişimler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir" dedi.

Salgın yönetiminde kullanılan tedavilerin yeniden değerlendirildiğine işaret eden Koca, "Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Bakanlığımızın kendi topladığı veriler bilim kurulumuzda görüşülmüş, söz konusu ilacın öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca, kendi verilerimizde hafif ve orta vakalarda semptomların süresini kısalttığı görülmüştür. Favipiravir, çeşitli çalışmalarda virüse karşı etkin olduğu düşünülerek farklı ülkelerde özellikle ayaktan hastalarda ve belli hasta gruplarında kullanılmıştır. Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinde etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre, daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verebilecektir" ifadelerini kullandı.

"Salgın kontrolünde yeni devreye giren ilaçların kullanımı için de değerlendirmeler yapılmıştır" diyen Koca, "Bilim kurulumuz daha önceki toplantılarında "Molnupiravir" etken maddeli ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli girişimler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir. Uygun olan hasta grupları için ilacın tedariki sağlanır sağlanmaz kullanıma alınmasına karar verilmiştir. Favipiravir ve Molnupiravir'in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecektir" ifadelerini kullandı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.