KOSKİ’den son dakika duyurusu! HES kodu zorunluluğu geldi

KOSKİ’den son dakika duyurusu! HES kodu zorunluluğu geldi

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne işlem yapmak üzere gelen vatandaşlara HES kodu alma zorunluluğu getirildi. HES Kodu nasıl alınır? Detaylar haberde..

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne işlem yapmak üzere gelen vatandaşlara HES kodu alma zorunluluğu getirildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 17.09.2020 tarih ve 102 sayılı kararı ile insanların bir arada çalıştığı veya bulunduğu kamu kurum ve kuruluşları ile banka, PTT ve kargo gibi işletmelere müracaat eden veya hizmet almaya gelen vatandaşların HES kodu alması zorunlu hale geldi.

Sağlık Bakanlığı’nca “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması üzerinden verilen HES kodu, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne abonelik işlemleri için gelen tüm vatandaşlardan istenecek.

oo.jpg

Uygulama kapsamında KOSKİ güvenlik görevlilerine verilecek cihazlarla QR kodu sorgulaması yapılacak, yapılan HES kodu sorgulamasında, nCovid-19 pozitif, nCovid-19 pozitif hastanın temaslısı veya izolasyonda olması gereken yerde bulunmayarak izolasyon şartlarını ihlal eden kişilere rastlanması halinde, sorgulamayı yapan personel ve sıralı amirleri tarafından 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulunacak ve söz konusu kişilerin beyan adresine yönlendirilmeleri sağlanacak.

HES Kodu nasıl alınır?

ko.jpg

Alınan kararlara uymayan kişiler, kararın uygulanmasında ihmali görülen amir, personel ve diğer görevliler hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine istinaden idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler