"Korsan otobüslerle seyahat etmeyin" uyarısı

"Korsan otobüslerle seyahat etmeyin" uyarısı

TOFED Başkanı Özcan:- "Yolcularımız lütfen korsan otobüsleri tercih etmesinler. 2-3 aile toplanarak, ucuz bilet ve otobüs için servis otobüsleri ve öğrenci taşıyan minibüslerle yolculuk etmesinler"- "İstanbul'da korsan taşımacılık yaptığını tespit ettiğim

İSTANBUL (AA) - HİKMET FARUK BAŞER - Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yola çıkacak yolcuları, korsan otobüslerle seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla Büyük İstanbul Otogarı'nda yoğunluk yaşandığını belirtti.

Bayramdan önce otogardan günde 2 bin otobüsün çıkış yaptığını ifade eden Özcan, ''Bugün 2 bin 200, yarın 2 bin 500 ve yarından itibaren 2 bin 500'ün üzerinde otobüs otogardan çıkış yapacak. Bayram yaklaştığı için ek seferler de yapılacak.'' diye konuştu.

Birol Özcan, bayramda yola çıkan bazı yolcuların korsan otobüsleri tercih ettiklerini vurgulayarak, şunları anlattı:

''Yolcularımız lütfen korsan otobüsleri tercih etmesinler. Bu korsan otobüs işini yapanlar, Anadolu'da firma kurarak belge de alıp İstanbul'un ilçelerinden mahalle aralarından yolcu taşıyor. Örneğin Söğütlüçeşme, Haliç gibi yerlerden kalkarak taşımacılık yapıyorlar. Mahalle arasından araçlar güvensiz ve kontrolsüz şekilde kalkıyor. Buradan kalkan araçlarda lastik kontrolleri, çift şoför kontrolü olup olmadığı belli değil. Mesela otogarlardan çıkmak için T-1 belgesi mecburiyeti var. T-1 belgeli otogarlardan çıkış yapan otobüs, kontrollü kalkıyor. Trafik kontrolünden, takometreden geçiyor. Otobüs gideceği yere kadar kontrollü gidiyor. Ama korsan taşımacılıkta bunlar yok.''

Özcan, korsan taşımacılığının önüne geçmek için çaba sarf ettiklerini dile getirerek, "Özellikle belediyelerimizin, güvenlik güçlerimizin ve bakanlığımızın korsan taşımacılığın önüne geçmesi lazım. Taşımacılık yapan araçların otogarlardan kalkması lazım. Otogardan kalkan araçlar daha emniyetli." dedi.

- ''Aileler, servis otobüsleri ve öğrenci taşıyan minibüslerle yolculuk etmesinler''

Vatandaşların korsan taşımacılık konusunda daha duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Özcan, ''2-3 aile toplanarak ucuz bilet ve otobüs için servis otobüsleri ve öğrenci taşıyan minibüslerle yolculuk etmesinler. Mesela 300-500 kilometre değil, bin kilometre üzerinde seyahat ediyorlar. Daha sonra bu kontrolsüz araçlar kaza yapıyor. Vatandaşlar, korsan taşımacılığın önüne geçmek için levhası olan otogarlardan, giriş-çıkışı olan yerlerden bilet almayı tercih etsinler. Yolcularımız böyle yaparlarsa daha emniyetli istedikleri yere giderler.'' değerlendirmesinde bulundu.

Minibüslerin de çok fazla korsan taşımacılık yaptığını vurgulayan Özcan, ''Bunlar arı gibi çalışıyorlar. Bunların sayısı oldukça fazla. Ama İstanbul'da korsan taşımacılık yaptığını tespit ettiğimiz 400-500 arasında otobüs var. Bunların hepsinin listesi elimizde hazır.'' dedi.

Özcan, yolculuk yapan vatandaşların emniyet kemeri takılması konusuna itiraz ettiklerini kaydederek, yolcuların kendi güvenlikleri için bu konuya duyarlı olmaları gerektiğini söyledi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı