Konya'ya 5 Yılda 3 Bin 165 Kilometrelik Dev Altyapı Yatırımı

Konya'ya 5 Yılda 3 Bin 165 Kilometrelik Dev Altyapı Yatırımı

Konya Büyükşehir Belediyesi, su ve kanalizasyon altyapısına yönelik yatırımlarını aralıksız sürdürerek, son 5 yılda 3 bin 165 kilometrelik yeni şebeke oluşturdu.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Konya genelinde altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Başkan Uğur İbrahim Altay, sağlıklı ve sürdürülebilir su ve kanalizasyon hizmeti sağlamak amacıyla yatırımları artırarak, şehir genelinde önemli başarılar elde ettiklerini belirtti.

Başkan Altay, su ve kanalizasyon şebekelerinde kullanım ömrünü tamamlamış hatları yenilemenin yanı sıra, şebeesi olmayan yerleşim yerlerine yeni su ve kanalizasyon şebekeleri oluşturduklarını ifade etti. 2023 yılında da sağlıklı su hizmetini sürdürmek amacıyla 112 kilometre yeni su şebekesi ve şebeke ıslah çalışması gerçekleştirdiklerini açıklayan Altay, bu yılın toplamında 2 bin 367 kilometrelik yeni su şebekesi yapıldığını vurguladı. Ayrıca, 342 ayrı noktada gerçekleştirilen sondaj çalışmalarıyla 300'den fazla yerleşim yerinin içme ve kullanma su ihtiyacını karşılayarak, 4 bin 664 litre/saniye debili su temin ettiklerini söyledi.

Konya'ya 5 Yılda 3 Bin 165 Kilometrelik Dev Altyapı Yatırımı

Kanalizasyon şebekesi konusunda da önemli adımlar atan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Başkan Altay'ın ifadesine göre, genelinde kanalizasyon şebeke gerçekleşme oranını yüzde 99'a çıkardı. 2023 yılında 31 ilçede 50 kilometre yeni kanalizasyon şebekesi ve ıslah çalışması yaptıklarını belirten Altay, son 5 yılda yapılan kanalizasyon şebekesi uzunluğunun 910 kilometreye ulaştığını kaydetti.

Konya'ya 5 Yılda 3 Bin 165 Kilometrelik Dev Altyapı Yatırımı

Toplamda 3 bin 165 kilometrelik yeni şebeke hattı oluşturan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, bu başarıyla adeta Konya ile Paris arasındaki mesafeyi aşan bir altyapı geliştirmiş oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler