Konya'nın tramvayları Almanları heyecanlandırdı! 2026'da yine geleceklermiş

Konya'nın tramvayları Almanları heyecanlandırdı! 2026'da yine geleceklermiş

Almanya merkezli Kanada, İngiltere, Belçika ve Avusturalya gibi ülkelerde de üyeleri bulunan Tramvay Dostları Derneği üyeleri Konya'da raylı sistem ve tramvayları inceledi. Almanlar genişletilmiş tramvay hattını görmek için 2026'da yeniden gelecekmiş

Almanya merkezli Tramvay Dostları Derneği üyeleri, tramvay işletmesi yapan şehirleri keşfetmek ve tanıtmak amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem İşletmesi’ni yerinde inceledi. Bisiklet tramvayının öne çıktığı teknik ziyarette dernek üyeleri, Konya’nın raylı sistem çalışmalarının başka ülkelere ve şehirlere örnek olmasını beklediklerini belirterek, hedeflenen çalışmaların heyecan verici olduğunu ve 2026 yılında da Konya'ya gelmek istediklerini söyledi.

konya-tramvay-alman-3.jpg

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren raylı sistem hizmetleri ve Türkiye’nin ilk bisiklet tramvayı dünyaya örnek oluyor.

Almanya merkezli olan; Kanada, İngiltere, Belçika ve Avusturalya gibi ülkelerde de üyeleri bulunan Tramvay Dostları Derneği, tramvay işletmesi yapan şehirleri keşfetmek ve tanıtmak amacıyla Konya’da bir araya geldi.

konya-tramvay-alman-5.jpg

TÜRKİYE'NİN İLKİ BİSİKLET TRAMVAYI İLGİ GÖRDÜ

2 gün süren teknik ziyarette Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi yetkilileri tarafından raylı sisteminin gelecek yatırımlarının tanıtıldığı bir sunum yapıldı. Özellikle Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan bisiklet tramvayına ilgi gösteren dernek üyeleri bisiklet tramvayıyla şehir gezisine de katıldı.

konya-tramvay-alman-6.jpg

Programda dernek üyeleri; Konya Raylı Sistem İşletmesi’nde bulunan atölye ve depo kısmı, adliye hattında bulunan çim hat uygulaması, katenersiz hat ve bataryalı tramvayları da inceleme fırsatı buldu.

konya-tramvay-alman-2.jpg

“KONYA’NIN DİĞER ÜLKELER VE ŞEHİRLER İÇİN DE ÖRNEK OLMASINI BEKLİYORUZ”

Tramvay Dostları Derneği Yöneticisi Luc Koenot, Konya’daki tramvay sisteminin mükemmel bir işleyişe sahip olduğunu belirterek, “Konya’nın diğer ülkeler ve şehirler için de örnek olmasını bekliyoruz. Ayrıca gelecekte yapılması planlanan projeleri öğrendik, bu da bizi heyecanlandırdı. 2026 yılında genişletilmiş, büyütülmüş tramvay hattını görmek için yeniden kentinize gelmeyi istiyoruz” diye konuştu.

konya-tramvay-alman-4.jpg

Dernek üyeleri de şehre kazandırılacak yeni yapılacak hatlarla Konya’nın ulaşım ağı geleceğinin çok daha parlak olduğu değerlendirmesinde bulundu.

konya-tramvay-alman-1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler