Konya’nın göz bebeği: KOS’lar

Konya’nın göz bebeği: KOS’lar

Tahıl ambarı olarak bilinen Konya’ya ‘Sanayi Şehri’ kimliğini kazandıran Organize Sanayi Bölgeleri, şehrin ekonomisinin can damarını oluşturmaya devam ediyor.

26 bin kişiye iş imkanı sağlayan ve 985 firma ile Konya sanayisine önemli katkıda bulunan Konya Organize Sanayi Bölgeleri, Konya’ya tahıl ambarı kimliğinin yanı sıra sanayi şehri kimliğini de kazandırdı

3 Organize Sanayi Bölgesi’ne sahip olan Konya, 4. Organize Bölgesi için son çalışmalarını sürdürürken mevcut sanayi bölgelerinde 26 bin kişiyi istihdam ediliyor. Tahıl ambarı olarak bilinen Konya son yıllarda gelişen sanayisi, ekonomisi ve ticareti ile sanayi şehri kimliğini de elde etti. Ülkemizde 1960’lı yıllarda organize sanayi bölgeleri kurulmaya başlanırken Konya, 1967 yılında I. Organize Sanayi Bölgesi’ni kurdu. Konya ayrıca şu anda IV. Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmalarında imar ve parselasyon çalışmalarının tamamlayarak İl Özel İdaresi’nden onayını aldı. IV. OSB alanının tapusu alınıp, alt yapıya ilişkin proje çalışmaları da devam ediyor. Konya sanayisinin yapı itibariyle diğer ülke il sanayilerinden farklı olarak aynı anda birçok alanda faaliyet gösterdiğini belirten Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, “Konya sanayisi günümüzde birçok sektörde üretim yaparak, tarihsel olarak kullanılan tahıl ambarı kimliğinin yanına sanayi şehri kimliğini de eklemiştir. 130 ülkeye ihracat yapan Konya, sanayiden tarıma, ulaşımdan turizme kadar birçok alanda ülkemizin önde gelen şehirlerinden birisidir. Ülkemizde 1960’lı yıllarda organize sanayi bölgeleri kurulmaya başlanmıştır. İlimizde I. Organize Sanayi Bölgesi 1967 yılında, II. Organize Sanayi Bölgesi 1976 yılında ve son olarak da III. Organize Sanayi Bölgesi 1995 yılında kurulmuştur. 1 Mayıs 2006 tarihi itibariyle II. ve III. Organize Sanayi Bölgeleri Konya Organize Sanayi Bölgesi (KOS) olarak birleştirilmiştir. IV. Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarında ise gelinen son duruma göre, imar ve parselasyon çalışmaları tamamlanmış olup, İl Özel İdaresi tarafından onaylamıştır. IV. OSB alanının, Tapu Sicil Müdürlüğü’nden tapusu çıkarılmıştır ve altyapıya ilişkin proje çalışmalarına devam edilmektedir. Konya sanayisi, yapısı itibariyle diğer ülke illeri sanayilerinden farklı olarak aynı anda birçok alanda faaliyet gösteren sektörleri içerisinde barındırmaktadır. Konya’daki gelişmiş sektörlerin başında, aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi otomotiv yan sanayi ve makine sanayi gelmektedir. Ziraat alet makineleri imalat sanayi, döküm sanayi, plastik boya ve kimya sanayi, inşaat malzemeleri sanayi, kağıt ve ambalaj sanayi, gıda ve ayakkabıcılık sanayi ilimizin diğer gelişmiş sektörleridir” dedi.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDE 985 FİRMA BULUNUYOR

Konya’nın organize sanayi bölgelerinde birçok firma bulunduğunu ve binlerce kişiyi istihdam ettiğini belirten Öztürk, “2011 yılı Ekim ayı verilerine göre I.OSB’de 157, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 362 ve Büsan Sanayi’nde 466 adet olmak üzere Organize Sanayi Bölgelerimizde toplam 985 firma faaliyet göstermektedir. 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık olarak 6 bin kişi, 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde (Konya Organize Sanayi Bölgesi) ise yaklaşık 20 bin kişi istihdam edilmektedir. Konya merkez ve ilçelerinde toplam 38 adet küçük sanayi sitesinde 7 bin 500 işyeri bulunurken, bu işyerlerinin istihdam kapasitesi 18 bin 500 kişiye denk gelmektedir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın kredi desteği ile tamamlanan küçük sanayi siteleri Türkiye’de 485 adet iken Konya’da 22 adettir. Türkiye’de kredi desteği ile tamamlanan küçük sanayi sitesi sayısı sıralamasında Konya 1. sırada yer almakta ve Türkiye’de bulunan küçük sanayi sitelerinin yüzde 4.9’u Konya’da bulunmaktadır. Konya’da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle kurulmuş 4 bin 560 adet işyeri bulunmaktadır. Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği toplam 70 bin 622 faal üyenin kayıtlı bulunduğu ilimizde, 20 bin 609 üye Ticaret Odası’na, bin 420 üye Sanayi Odası’na, bin 154 üye Ticaret Borsası’na ve 52 bin 015 üye de Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne kayıtlıdır” diye konuştu. Yaşar Sarı-Memleket

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum