Konya'nın bir ilçesinde kene alarmı!

Konya'nın bir ilçesinde kene alarmı!

Son günlerde Türkiye'nin bir çok kentinden kene vakalarına karşı Konya'nın Beyşehir ilçesinde de alarma geçildi. Sahaya çıkan sağlık ekipleri, mahallelerde vatandaşları Kırım-Kongo-Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı bilgilendirdi

Havaların ısınması ile ülke genelinde kene vakaları görülmeye başlandı. Konya'nın Beyşehir ilçesinde sahaya çıkan sağlık ekipleri, bazı dış mahallelerde vatandaşları Kırım-Kongo-Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı bilgilendirerek, uyarı ve alınması gereken önemleri anlattı.

KENE ISIRMASINA KARŞI UYARI

Konya'nın Beyşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sağlık görevlileri, bu çerçevede Beyşehir'in Gölkaşı, Akburun ve Sadıkhacı mahallelerinde yaşayan mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Yerleşim merkezlerinde vatandaşlarla buluşan, iş yeri ve kahvehaneleri ziyaret ederek hastalığa karşı bilgilendirme ve uyarılarda bulunan görevliler, konu hakkında hazırlanan broşürleri de dağıttı. Kahvehanelerde ise duvarlara halkın da okuyabilmesi için ilgili broşürlerden asıldı. KKKA'nın kenelerden insanlara bulaşan, virüs kaynakları bir enfeksiyon hastalığı olduğuna dikkat çeken sağlık görevlileri, vatandaşları kene ısırmasına karşı uyardı.

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN!

İlkbahar mevsiminde havaların ısınmasıyla kene vakalarının artmaya başladığını vurgulayan sağlık ekipleri, farkındalık oluşturmak amacıyla yürüttükleri çalışma hakkında bilgiler verirken, Beyşehir'in konumu itibariyle KKKA'ya yol açan kene yönünden riskli bölgeler içerisinde olmamasına rağmen vatandaşların yine de tedbiri elden bırakmamasının önemli olduğunun altını çizdi.

RİSKLİ ALANLARA GİDERKEN AÇIK RENKLİ VE KAPALI KIYAFETLERİ TERCİH EDİN

Sağlık görevlileri, bugünlerde tarımsal alanlarda, hayvancılık yapılan kesimlerde bulunanların yanı sıra kısıtlamaların sona ermesiyle insanların doğaya daha sık çıkmaya başladığına işaret ederek, bunun da kene vakalarının artmasına yol açabileceğini vurguladı. Vatandaşların kene ısırmasına karşı gereken tedbirleri alması gerektiğine dikkat çeken sağlık görevlileri, bağ, bahçe, tarla, orman gibi riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

KENEYE KARŞI UYARILAR

  • Hayvanların üzerindeki keneye, hayvanların kan ve idrarlarına çıplak elle dokunulmamalıdır.

  • Riskli alanlardan döndükten sonra vücut ve elbiselerde kene olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  • Vücuda tutunan kene varsa eldiven, bez ya da poşet yardımıyla çıkartılmalı.

  • Eğer kişi çıkartamıyorsa zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli.

  • Vücudunda kene tutunan kişi 10 gün içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, bulantı, ishal gibi şikayetlerden birini yaşaması halinde vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeli.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler