Konya'da yetimhanedeki yabancı çocuklara vücut diliyle sağlık eğitimi

Konya'da yetimhanedeki yabancı çocuklara vücut diliyle sağlık eğitimi

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Suriyeli yetim çocuklarına vücut diliyle sağlıklı beslenme eğitimi vererek, psikososyal destek sağladı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyet Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Elif Yıldırım ve öğrencileri, Suriyeli yetim çocukların eğitim gördüğü bir anaokulunda anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Dr. Öğrt. Üyesi Elif Yıldırım, amaçlarının çocuklara erken yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Çocuklara bu yaşlarda verdiğimiz eğitimlerle 'Sağlıklı bir vücut için sağlıklı besin seçin' diyerek doğru besinlerin seçmesini, zararlı diyebileceğimiz besinlerin neler olduğunu, bunları azaltmayı, mümkün mertebe güneşli açık alanda oyun oynamayı, spor yapmayı, günlük sebze meyve tüketmeyi önermekteyiz.

Tabi çocukların yaşı küçük olduğu ve Türkçeyi bilmedikleri için hem vücut dilini kullanarak, hem anlık çeviriler, oyun, yarışma ve şarkı ile sağlıklı beslenmeyi anlattık. Güzel bir etkinlik oldu. Çocuklar için hazırladığımız küçük hediyeleri ablaları ve abileri sıcak bir bağ oluşturarak vermiş oldu.

yetim.jpg

Yetim yüreklere karşı sorumluluklarımız olduğunu bildiğimiz için Suriyeli bir öğrencimizin önerisi üzerine bu yetimhanede eğitim vermeye karar verdik. Bizi bu yetimhaneye iten şey ise bizim inancımızdı. Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet-i kerime var ki bize ilham veriyor. Bu ayet-i kerimelerde yetim çocuklarımızla ilgili sevgi, şefkat ve merhamet gibi hatırlatmalar bulunuyor. Efendimiz (sav) bir yetimin başını okşamanın ibadet olduğunu ifade ediyor.

Bu etkinlik sonucunda; öğrencilerimiz sınıf dışında farklı bir deneyim kazandı. Hepsi çok duygulandıklarını ifade etti. Oradaki çocuklar elleriyle kalp işareti yaparak sevgilerini gösterdiler. Yaptığımız bu psikososyal destek ve eğitimi gelecek yıllarda da sürdürmeyi planlıyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler