Konya'da mutasyon alarmı! Kırmızı listedeki kentte 5 yaşındaki çocukta görüldü

Konya'da mutasyon alarmı! Kırmızı listedeki kentte 5 yaşındaki çocukta görüldü

Kırmızı listede yer alan Konya'da günlük 350-400 koronavaris vakasının görüldüğünü belirten Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, ''Konya’da mutasyonlu vaka var. Hatta çok sayıda, yaşları da genç. 5 yaşındaki çocuk dahi görüldü'' dedi

Sağlık Bakanlığı'nın illerdeki vaka ve hasta sayılarına bağlı olarak yayınladığı listede  kırmızı listede yer alan Konya'nın Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, kentte günlük 350-400 koronavaris vakasının görüldüğünü, vakaların bebeklerde bile tespit edildiğini söyledi. Çetin, ''Konya’da mutasyonlu vaka var. Hatta çok sayıda, yaşları da genç. 5 yaşındaki çocuk dahi görüldü'' dedi.

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, bugün düzenlediği basın toplantısında aşı uygulamasına başlanılmasının ardından insanların rehavete kapıldığına dikkat çekerek, ''Konya, maske ve mesafe kurallarına çok fazla duyarlı değil. Toplu organizasyonlar, en önemlisi de aile içi ziyaretleri sonlandıramadığımız için bugün kırmızı listedeyiz. Aşının bulunmuş olması da insanları rehavete sevk etti. Ama sağlık camiası olarak aşı olmazsa olmazımız. Fakat aşı yüzde yüz koruyucu değil. Mutasyonlu virüsün de çıkmasıyla iki kesim çok büyük zarar gördü” diye konuştu.

tabip.jpg

Tedbirlere uymayanlar vebale giriyor 

Herkesi Kovid-19 tedbirlerine uymaya davet eten Çetin, kurallara uymayanların ise iş yerleri kapalı olan esnaf ile gecesini gündüzüne katıp çalışan sağlık çalışanlarının vebaline girdiğini söyledi.

 Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, ''Sağlık camiasında, 1 yıldır tüm arkadaşlarım can siper hane cephede çalıştık, savaştık; ama maalesef sonunu getiremedik. İkinci kesim ise küçük esnaf dediğimiz restoranlar, kafeler diğer iş yerlerini kapattığımız belki okullar, okullara tedarik sağlayan esnafımızın işleri durma noktasına geldi. Kurallara uymayan insanların bu işleri kötüye giden esnafın vebaline girdiklerini farkında olsunlar. Resmi otoritemiz ‘Kovid bitti artık serbestiz’ diyene kadar kurallara uyma noktasında gayret gösterelim'' dedi.

Konya'da günlük 350-400 vaka tespit ediliyor 

Şehir giriş ve çıkışlarında 'HES' kodu uygulaması yapılmasına rağmen, hafta sonu kurallarına uyulmadığını söyleyen Çetin, ''Konya’da vatandaşların hafta sonu sokağa çıkma yasağına uymadığını görüyoruz. Hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılarak, hafta içi yasakları saat 22.00’den 19.30’a çekilmesini ve bu hususta ev ziyaretlerinin toparlanacağını ümit ediyoruz. Pandemideki bugün geldiğimiz nokta çok önemli 350-400 civarında günlük vakamız var'' diye konuştu.

Mutasyonlu virüslerin gençlerde de görüldüğüne işaret eden Çetin, ''Hızlı bir şekilde de yayıldığını düşünürsek yeni tedbirler alma zamanı geldi. Ama eğitim gerçekten kanayan bir yara, okullar mutlaka açılmalı diye düşünüyoruz. Fakat tedbirleri alarak ve öğretmenlerimizi aşılayarak hem sağlık eğitiminin hem de normal eğitimin sürecine girmesini arzu ediyoruz. Konya’da mutasyonlu virüs vakası var. Hatta çok sayıda, yaşları da genç. 5 yaşındaki çocukta dahi görüldü'' dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler