Konya'da korkutan yarıkların sebebi belli oldu! Raporu AFAD açıkladı

Konya'da korkutan yarıkların sebebi belli oldu! Raporu AFAD açıkladı

Konya'nın Emirgazi ilçesinde oluşan kırık ve yarıkların incelemesi AFAD mühendisleri tarafından tamamlandı. Son durum ve sebebiyle ilgili bilgilendirme yapıldı.

AFAD'dan yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

Emirgazi İlçesi Işıklar Mahallesi Kutburun Yaylasında oluşan kırık ve yarıkları incelemek üzere Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde görevli Jeoloji Yüksek Mühendisi Şükrü ARSLAN, Harita Mühendisi Cemalettin GÜLLÜOĞLU, Şehir Plancısı Yaşar AKKAYA ve Harita Teknikeri Betül KARAKURT’dan oluşan ekip görevlendirilmiştir.

Sahada yapılan incelemeler ve İHA yardımıyla yapılan görüntülemeler sonucunda saçak şeklinde 4 parçadan oluşan kırık hattı (Fay) tespit edilmiş olup, yüzeylemiş olan kırıklardan en uzun olan kırık hattı uzunluğu 1516 metre olarak ölçülmüştür.

konya-yarik.jpgkonya-yarik-2.jpg

Kırık hatları üzerinde yer yer yarıklar görülmüş olup en geniş yarık 5 metre olarak ölçülmüştür.

Oluşan Yarıklar ve ortaya çıkan yüzey kırığı bölgede son yıllarda yeraltı su seviyesinin hızla çekilmesi sonucu oluştuğu öngörülmektedir. Kırık hattını oluşturan bloklardaki kil seviyeleri farklı kotlarda bulunmakta olup yeraltı suyunun çekilmesine bağlı olarak bloklardaki etkilenen kil seviyesi ve hacmi de farklılık gösteriyor. Bu sebepten bloklar arasındaki hacimsel küçülmede farklı olduğundan kırık hattı boyunca çatlak ve yarıklar oluşmaktadır(Şekil 3). Ayrıca kırık hattında bloklar arasında kot farkı da görülmekte olup, kot farkı bazı yerlerde 15 cm’ye kadar ulaşmaktadır. Bu kot farkının zamanla metre mertebesine ulaşması da ön görülmektedir.

Meydana gelen bu durum sonucunda Cami lojmanı ciddi hasar görmüş, Emirgazi yayla yolu hasar almıştır.

sekil-2.jpegsekil1.jpeg

Kil minerallerinin mineralojik özellikleri şişme ve çekme değerlerini değiştirmekle birlikte zeminde bulunan kil minerallerinin suyunu kaybetmesi nedeniyle önemli oranda hacim azalması meydana gelmiştir. Bu oran montmorillonitik killerde orijinal hacme göre 2.5 kat değişim gelişirken kaolinit ve illitte 1/4 oranında gerçekleşmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.