Konya'da işlenen ve failleri bulunan Büyükşen cinayetiyle ilgili Jandarma'dan da açıklama geldi

Konya'da işlenen ve failleri bulunan Büyükşen cinayetiyle ilgili Jandarma'dan da açıklama geldi

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 3 Eylül 2018 günü Konya'nın Karatay ilçesinde yaşanan "Büyükşen Çifti Cinayeti" ile ilgili açıklama yapıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 3 Eylül 2018 günü Konya'nın Karatay ilçesinde yaşanan "Büyükşen Çifti Cinayeti" ile ilgili açıklama yapıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı, 3 Eylül 2018 günü Konya'nın Karatay ilçesindeki İsmil Mahallesi'nde yaşanan "Büyükşen Çifti Cinayeti" ile ilgili açıklama yayımladı. Konuyla ilgili 4 kişinin tutuklandığının bilgisinin verildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Konya ili Karatay ilçesi İsmil Mahallesinde 03 Eylül 2018 günü meydana gelen olayda, Metin ve Necla Büyükşen isimli şahıslar öldürülmüş, kızları Fatma Büşra Büyükşen isimli şahıs ise yaralanmıştır.
  • Kamuoyunda "Büyükşen Çifti Cinayeti" olarak yer alan olayın aydınlatılmasına yönelik Konya İl Jandarma Komutanlığınca yürütülen çalışmalara Jandarma Genel Komutanlığı tarafından görevlendirilen İstihbarat Komutanlığı Timleri, JASAT Timleri ve Siber Suçlarla Mücadele Timleri destek vermişlerdir.
  • Öldürme olayının meydana geldiği 03 Eylül 2018 tarihinden bugüne kadar yapılan çalışmalar kapsamında; alınan ifadeler, yapılan teknik takip ile maktuller ve şüphelilere ait İMAJ kayıtlarının incelenmesi neticesinde olayın meydana geldiği adresin karıştırılarak yanlış adreste bulunan eve girilerek gerçekleştirilmiş olduğu yönünde kuvvetli bilgi ve bulgulara ulaşılmış olup,
  • soruşturma kapsamında olaya karıştığı değerlendirilen 23 şüpheli hakkında 13 Temmuz 2021 Salı günü Konya İl ve İlçelerinde bulunan 18 adrese 116 personelin katılımıyla operasyon düzenlenmiş, soruşturmanın genişletilmesiyle (25) şüpheli şahıs gözaltına alınmıştır.
  • Şüphelilerin evlerinde, araçlarında ve iş yerlerinde yapılan adli aramalar neticesinde; 2 adet kar maskesi, 2 adet eldiven, 31 adet cep telefonu, 11 adet harici depolama cihazı, 8 adet av tüfeği, 3 adet bilgisayar, 42 adet sim kart, 8 adet hafıza kartı ve 2 adet tablet ele geçirilmiştir.
  • Ele geçirilen dijital materyaller Siber Suçlarla Mücadele Timleri tarafından incelenmiş olup, diğer suç delilleri ise Jandarma Kriminal Daire Başkanlığına gönderilerek incelenmesi sağlanmıştır.
  • Yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilere yönelik alınan ifadeler, teknik takip ve teknik incelemeler sonucunda şüphelilerin olayın meydana geldiği adresi karıştırmak suretiyle yanlış adreste bulunan maktulleri öldürdükleri tespit edilmiştir.
  • Gözaltında bulunan şahıslardan A.B., E.T., Z.O., ve M.O, isimli şüpheliler tutuklanma talebiyle, H.B. isimli şüpheli ise adli kontrol talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş olup, adı geçen 4 şüpheli şahıs tutuklanarak Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir.
  • 1 şüpheli şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Gözaltında bulunan ve işlenen suçlarla bağlantısı tespit edilemeyen diğer şüpheliler serbest bırakılmıştır.

OLAY NASIL GELİŞTİ?

Olayla ilgili iki kişi halen aranırken olayın nasıl yaşandığıyla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ, Büyükşen cinayetinin detaylarını canlı yayında anlattı.
Uludağ şu ifadeleri kullandı:

JASAT TİM’leri baktılar ki, Metin Büyükşen emekli olmuş, belediyenin evlendirme memuruymuş. Hatta yaşadığı mahalledeki gençlerin neredeyse tamamını evlendiren kişi, sevilen sayılan birisi. Bunların öldürülmesi için hiçbir gerekçe bulunamadı.

Bu kez TİM’ler acaba başka bir gerekçe mi var diye düşünüp, mahalledeki diğer evleri incelemeye başladılar. Bu sırada, cinayetin işlendiği evin 300 metre mesafesinde, yan komşularının evinde bir olay olmuş.

Esra Taş isimli genç bir kadın, o mahalledeki bir komşu oğluyla sevgili oluyor ve ayrılıyorlar. Ayrıldıktan sonra Esra Taş trajik bir hale bürünüyor.

İlaç kullanıyor, sinir atakları geçiriyor, bu ayrılığı hazmedemiyor. Sorumlu olarak da o gencin anne ve babasını görüyor.

İlerleyen süreçte Esra Taş, Abdullah Başdemir denilen ve o bölgenin hayvan yetiştiricilerinden birisiyle sevgili oluyor. Büyük bir hayvan çiftliği sahibi.

5000’e yakın koyunu olduğu zannedilen, yörenin zenginlerinden.

Yürütülen soruşturmada da Başdemir, Esra Taş’a ‘Seni bu kadar üzen şey nedir?’ diye soruyor. ‘Önceki sevgilimin annesi ve babası…

Artık dayanamıyorum, katlanamıyorum, ataklar geçiriyorum.” Diyor. Başdemir de buna karşılık “Tamam ben halledeceğim.” yanıtını veriyor. Dolaylı azmettirme hikayesi burada başlıyor.

Öldürülen Büyükşen çiftiyle aynı mahallede yaşayan iki kişi var Zeki-Mustafa Okşen. Bu mahallede tüm evler mavi kapılı ve gri betonla kaplı… Birbirinin aynısı. Daha sonra kiralık katiller ayarlanıyor. Kiralık katillere ev tarif ediliyor, sağ-sol şeklinde.

Dolayısıyla katil anlatan kişinin değil de kendi sağını seçince burada vahim bir durum ortaya çıkıyor. Katil otomatik olarak Büyükşen çiftinin evine yöneliyor. Gece Anadolu’da öyledir, kapı kilitlenmez.

Kiralık katil eve giriyor ve suçsuz günahsız olan Büyükşen çiftini pompalı tüfekle vurup öldürüyor. Evin 24 yaşındaki kızı Büşra Şen’in de kafasına dipçikle vuruluyor ve ölü numarası yapıyor.

Soruşturma şu an gizli devam ediyor. İddiaya göre, Abdullah Baldemir Esra Taş’a gidiyor “Seni üzen kişileri ortadan kaldırdık.” diyor.

Hiçbir delil yok, kamera görüntüsü yok, kayıt yok, şikayet yok, tehdit unsuru yok. Rastgele işlenmiş bir cinayet. Jandarma suç araştırma ekipleri tarafından özel bir ekip kuruldu.

Suç araştırmada en yetkin olan kişiler oraya gönderilmiş ve Konya İl Jandarma koordinesinde… Ve olayı çözdüler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler