Konya'da ilginç reklam! Uzaya gönderilen dondurma erimeden geri döndü

Konya'da ilginç reklam! Uzaya gönderilen dondurma erimeden geri döndü

Bir dondurma firmasının Konya Bilim Merkezi’nden uzaya gönderdiği paketli dondurma, 107.293 fit yani yaklaşık 33 km. yüksekliğe ulaştı. Yolculuğunu 2,5 saatte tamamlayarak 300 km.'nin üzerinde bir hızla dünyaya yaklaşan dondurma erimeden yere indi

Konya bugün ilginç bir reklamcılık olayına sahne oldu. Konya Bilim Merkezi’nden uzaya gönderilen dondurma, yolculuğunu 2,5 saatte tamamlayarak erimeden Dünya’ya döndü.

Algida ve İskoç Stratonoust ekibinin haftalarca süren inceleme ve araştırmaları sonrasında, Konya Bilim Merkezi iş birliği ile uzay yolculuğuna giden dondurma atmosferin dışına çıktı. Yaklaşık iki buçuk saat süren uçuşta dondurmayı taşıyan araç 107.293 fit yani yaklaşık 33 km. yüksekliğe ulaştı.

Uzaya giden dondurma, erimeden dünyaya döndü. Operasyonu yöneten İskoç Stratonoust ekibi adına Lewis Campbell Twister Cosmix’in uzay yolculuğu hakkında bilgi verdi. Söz konusu dondurma, uzay yolculuğuna çıktığı araçla, önce dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa kadar bir yüksekliği geçti.

HER 100 M'DE 0,5 °C AZALAN ORTAM ISISI SAYESİNDE ERİMEYEREK YÜKSELDİ

Araç troposferde yükselmeye devam ederken insan için uygun olmayan bu ortam, dondurma için ideal şartları oluşturuyordu. Yükseldikçe etrafındaki sıcaklık düşen dondurma, her 100 m'de 0,5 °C azalan ortam ısısı sayesinde erimeyerek yükseldi. Ardından 8850 metre yüksekliğe çıkarak Everest seviyesini aştı.

Dondurma, insanların uzay giyimi ve ekipmanı olmadan dayanabileceği sınırı da geçerek, atmosferin yeni bir tabakası olan stratosfere ulaştı. Yolculuğuna -60 °C olan Armstrong hattında devam etti. Son olarak 107.293 fit yüksekliğe varan dondurma, Dünya’nın bitip kozmozun uçsuz bucaksız enginliğinin başladığı noktaya ulaşmış oldu.

PARAŞÜTLE YERE İNDİ

107.293 fit yüksekliğe ulaşan dondurma, uzay yolculuğunu 2.5 saatte tamamladı. Uzay yolculuğu firmanın Youtube kanalında canlı yayınlandı. Daha sonra Barış Özcan kendi kanalında bu yolculuğu yorumladı. Araca dönüş komutunun verilmesinin ardından dondurma, saatte yaklaşık 300 km.'nin üzerinde bir hızla dünyaya yaklaştı ve açılan paraşütle yumuşak bir iniş gerçekleştirdi.

Dondurmanın uzaya yolculuğunu izleyen yüzlerce kişi, uzayı keşfe davet eden atölye ve eğitimlere katıldı. Uzay yolculuğu kapsamında Konya Bilim Merkezi’nde, Kimya Gösterisi, Sıfırın Altında Neler Oluyor, Elektronun Serüveni isimli gösterimlerin yanı sıra Roket Hama, Küçülen Astronotum, QR Gezegenler gibi birbirinden farklı atölye etkinlikleri gerçekleştirildi.

Gençlerin ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinliklerde keyifli saatler yaşandı.

1655466169-twister-cosmix-d-nyaya-d-n-an.jpg1655466220-twister-cosmix-f-rlatma-haz-rl-k.jpg1655466230-twister-cosmix-konya-bilim-merkezi-2.jpg1655466233-twister-cosmix-konya-bilim-merkezi.jpg1655466235-twister-cosmix-uzaydan-g-r-nt-s.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler