Konya'da iç açan proje! NEÜ'den sağlıklı ve kaliteli yaşam için yürüyüş

Konya'da iç açan proje! NEÜ'den sağlıklı ve kaliteli yaşam için yürüyüş

Konya'da NEÜ Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘Sağlıklı ve Kaliteli Yaşlılık’ projesi kapsamında doğa yürüyüşü yapıldı. Koçluğunu Prof. Fatma Arslan'ın yürüttüğü proje ile bireylerin yaşam kalitesi yükselecek

Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) tarafından Türkiye Ulusal Ajansı desteğiyle yürütülen ‘Sağlıklı ve Kaliteli Yaşlılık’ projesi kapsamında NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, NEÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan, NEÜ Genel Sekreteri Ecevit Öksüz ve projede yer alan vatandaşların katılımıyla doğa yürüyüşü yapıldı.

SAĞLIK SEKTÖRÜ ÜZERİNDEKİ BASKIYI DA AZALTACAK

NEÜ Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen projeyle, bireylerin bedensel fonksiyonlarını geliştirerek uzun vadede kendisini sağlıklı ve dinamik hissetmesine yardımcı olmak, sağlık sektörü üzerindeki baskıyı azaltarak ekonomik bir kazanç elde etmek ve yaşlılıkla birlikte gelen ‘işe yaramazlık’ algısını olumlu yönde değiştirerek duygusal ve psikolojik anlamda yaşlı bireylerin rahatlamasını sağlamak amaçlanıyor.

Resim

"ÖNEMLİ SONUÇLAR ELDE ETTİK VE DAHA İYİSİ İÇİN ÇABALIYORUZ"

Projenin yürütücüsü NEÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan, yaşlıların hayatlarını sağlıklı ve kaliteli bir şekilde sürdürmeleri için projeye başladıklarını belirterek, “Programımızda çok önemli sonuçlar elde ettik ve daha iyisi için çabalıyoruz. En önem verdiğimiz konulardan biri de, duruş bozukluğu varsa düzeltmek, düzgün bir duruş için kasları kuvvetlendirmek ve böylelikle vücuttaki ağrılarını minimuma indirerek enerjik kalmayı sağlamak. Projemizde yer alan bireylerin daha sağlıklı bir yaşama kavuşmaları bizleri mutlu ediyor. İnşallah proje tamamlandığında daha iyi bir noktada olacaklar” diye konuştu.

Resim

"SON NEFESE KADAR 25-30 YAŞINDA GİBİ FİZİKSEL YAŞAM KALİTESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR"

Proje ekibine teşekkür eden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, belli bir grubu kapsayan projenin Konya geneline yayılması gerektiğini söyleyerek, “Yaşlanmak bir kaderdir. Ama bu kaderin içerisinde insan kendine, spora ve egzersize de zaman ayırabilirse, son nefese kadar 25-30 yaşında gibi tüm fiziksel yaşam kalitesini sürdürebilir. Biz de projede yer alan vatandaşlarımızın daha program tamamlanmadığı halde ne kadar iyi olduklarını gördük. Proje tamamlandığında da uzun mesafe koşacak dereceye geleceklerdir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ALANINDA UZMAN EKİPLE AĞRILARINDAN KURTULUYORLAR

Çalışmada yer alan vatandaşlar da, kendileri için böyle bir çalışma yapılmasından dolayı mutlu olduklarını, program sayesinde ağrılarından kurtularak hem daha sağlıklı bir yaşama kavuştuklarını hem de kendilerini daha iyi hissettiklerini dile getirdi.

Proje koçluğunu Prof. Dr. Fatma Arslan ve koordinatörlüğünü Arş. Gör. Hasan Suat Aksu’nun yaptığı ESC30 SOL proje ekibinde, Rekreasyon Yönetimi Bölümü lisansüstü ve lisans öğrencileri ile Beslenme ve Diyetetik Bölümünden bir öğretim elemanı yer alıyor.

Resim

1-1.jpg

2-1.jpg

3-1.jpg

4.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler