Konya'da geleneksel "şivlilik ve fener alayı" etkinliği

Konya'da geleneksel "şivlilik ve fener alayı" etkinliği

Konya'da üç ayların gelişiyle kutlanan geleneksel "şivlilik ve fener alayı" etkinlikleri, renkli görüntüler oluşturdu- Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek:- "Medine'nin ve Kudüs'ün kardeşi olan Konya'nın, bu mübarek günleri dolu dolu yaşayacağını umuyorum

KONYA (AA) - Konya'da, üç ayların başlangıcı nedeniyle, geleneksel olarak çocukların kapı kapı dolaşıp şekerlemeler topladığı ve fenerleri yakarak eğlendikleri "şivlilik ve fener alayı" etkinliği, renkli görüntülere sahne oldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen program, bu yıl da Kültürpark'ta yoğun katılımla düzenlendi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, programda yaptığı konuşmada, Konya'da bu gelenek ile kardeşlik duygularını güçlendirdiğini söyledi.

Geleneksel olarak Regaip Kandili arefesinde bu programın yapıldığını hatırlatan Akyürek, "Vatandaşlarımızın recep, şaban ve ramazan aylarını güzel bir şekilde geçirebilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Medine'nin ve Kudüs'ün kardeşi olan Konya'nın, bu mübarek günleri dolu dolu yaşayacağını umuyorum" dedi.

Akyürek, konuşmasının ardından çocuklara şivlilik olarak kuru üzüm, şeker, topaç ve balon verdi.

Programda, Hacivat ile Karagöz oyunu, geleneksel çocuk oyunları ve yarışmalar düzenlendi.

Sembolik ateşin yakılması ve çocukların üstünden atlamasıyla devam eden programda, yanan fenerlerle güzel görüntüler oluşturuldu.

Kentteki etkinlikler çerçevesinde yarın çocuklar kapı kapı dolaşıp evlerden "şivlilik" adı verilen şekerlemeleri isteyecek.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı