Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nden üreticiye ton başına 15 TL bayram avansı

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nden üreticiye ton başına 15 TL bayram avansı

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, "Pancar üreticilerimize önümüzdeki hafta mazot avanslarını dağıtıp, inşallah hemen ardından ton başına 15 TL bayram avansını vermiş olacağız" dedi.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 70. Mali Genel Kurulu, yoğun katılımla yapıldı. PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, "Pancar üreticilerimize önümüzdeki hafta mazot avanslarını dağıtıp, inşallah hemen ardından ton başına 15 TL bayram avansını vermiş olacağız. Temmuz ayı sonu gibi ikinci pancar avansımızı devreye alacağız. Bu ödemenin de planlarını yaptık" dedi.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 70. Mali Genel Kurulu, binlerce üreticinin yanı sıra, Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale, Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, çok sayıda muhtar, sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımı ile Konya Şeker fabrikasında yapıldı. Genel Kurul'da, PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, bir konuşma yaptı. Konuşmasına Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 70. Olağan Genel Kurulu'nun hayırlı olmasını dileyerek başlayan Başkan Ramazan Erkoyuncu, "İlk 3 ayımızı kurumumuzun bankalara olan borçlarının yapılandırmasına ayırdık. Bu doğrultuda Ankara'da, İstanbul'da ve bankalar nezdinde yoğun bir şekilde girişimlerde bulunduk. Cumhurbaşkanımızla yaptığımız olumlu ve verimli görüşmenin neticesinde bu alanda hızlı bir ivme yakaladık. Cumhurbaşkanımızın tensip ve talimatları doğrultusunda devletimizin bütün irtibat kanalları bize açıldı. Bu konuda Cumhurbaşkanımıza hassaten şükran ve minnet duygularımı iletiyorum" dedi.

"BAKAN KURUM VE KİRİŞÇİ İLE GÖRÜŞMELER YAPTIK, BAKANLIK OLARAK TÜM İMKANLARIYLA PANCAR ÜRETİCİLERİNİN YANLARINDALAR"

435 bin 500 tonluk A kotası taahhüdünün ekiminin fiili olarak gerçekleştirildiğini belirten Başkan Erkoyuncu, "Pancar üreticilerimize önümüzdeki hafta içinde mazot avanslarını dağıtıp, inşallah hemen ardından üreticimizin bayram ihtiyaçları için ton başına 15 TL bayram avansını vermiş olacağız ve Temmuz ayı sonu gibi ikinci pancar avansımızı devreye alacağız. Bu ödemenin de planlarını yaptık. Allah'ın izniyle temmuz ayı sonunda bu avansınız da hesaplarınıza geçmiş olacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ile sürekli iletişim halindeyiz ve her zaman desteğini bizlere vermektedir. Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişçi, yaptığımız görüşmeler neticesinde bakanlık olarak tüm imkanlarıyla pancar üreticilerinin yanlarında olduklarını ifade etti. Konya pancar çiftçisinin üretim gücüne destek vermek amacıyla tahmini 50 bin tona kadar ilave A kotası tahsis edeceğini belirtmiştir. İnşallah Konya Şeker'in bu ilave kotasıyla ve merkez fabrikamızın taşınmasıyla beraber üretim kapasitemizi de artırarak sizden aldığımız pancarı daha kısa bir sürede işlemeyi planlamaktayız. Böylece pancarın stokta uzun süre beklemesi ve bozulmasından kaynaklanan kayıpların önüne geçerek ilave 20-25 bin ton şeker üretmiş olacağız. Bir başka deyişle her yıl alınan pancardan daha fazla şeker elde etmiş olacağız" diye konuştu.

"ÇİFTÇİLERİN PATATES FİYATLARI NE OLACAK KAYGISINDAN KURTULMASI İÇİN FİYATI EKİM BAŞLAMADAN AÇIKLADIK"

Çiftçilere istihkakları olan küspe bedelini eksiksiz olarak ödediklerini de belirten Ramazan Erkoyuncu, patates tedariki konusunda üreticilerin endişelerini giderecek geniş bir çalışma yürüttüklerini, bu doğrultuda çiftçilerin patates fiyatları ne olacak kaygısından kurtulması için hasat döneminde açıklanan fiyatı daha ekim başlamadan açıkladıklarını belirterek, "Göreve gelmeden önce, çiftçimize verilen gübrelerin, bordro dönemindeki fiyatından değil gübrenin size ulaştığı dönemdeki fiyatından faturalandırılacağına dair söz vermiştik. Geçtiğimiz bordro döneminde piyasada üre gübresi 8 bin 600 lira iken biz 3 bin 351 liradan faturalandırdık. Çiftçimize verdiğimiz sözümüzü tuttuk. Üretici ortaklarımıza 2022-2023 döneminde de PANKOBİRLİK'in toplu alım gücüyle tedarik edip ulaştırdığımız 40 bin ton gübrede piyasa şartlarına göre yaklaşık olarak ton başına bin 500 - 2 bin liralık bir avantaj sağlamış olduk" ifadelerini kullandı.

Gerekli değerlendirmeyi yaparak üreticileri mağdur etmeyecek arpa alımına da başlayacaklarını sözlerine ekleyen Erkoyuncu, buğday, ayçiçeği ve mısır gibi ürünleri hasat döneminde piyasa şartlarında alarak desteklerine devam edeceklerini kaydetti.

"TORKU MARKASININ ÜRETİM, LOJİSTİK VE SATIŞ AYAĞINI DAHA DA GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARINI BAŞLATTIK"

Torku markasının tüketici nezdinde doğal ve güvenilir bir gıda markası olarak haklı bir yere sahip olduğunu ifade eden Erkoyuncu, "Torku'muzun öncelikle iç piyasada pazar payının ve bulunur olmasının hedeflenen seviyeye gelmesi için gerekli tedbir ve önlemleri ivedilikle alıyoruz. Bu çerçevede profesyonel bir ekip kurarak markanın üretim, lojistik ve satış ayağını daha da güçlendirme çalışmalarını başlattık. Bunun sonuçlarını yakın bir zamanda somut bir şekilde alacağımıza olan inancım tamdır. Sahada satış noktalarında sizlerin de zaman zaman şahit olduğu ürünlerimizin bulunamaması şikayetinin giderilmesini sağlamış olacağız. Bu çalışma nihayetinde, mevcut durumda belli bir üretim ivmesi yakalamış olan aylık bazda 9 bin ton civarı üretim yapan atıştırmalık grubumuzun üretim kapasitesinin ilave yatırımlarla daha da artırılmasını sağlayacağız. Torku markamızın et ve süt ürünleri üretiminde ülkemizin en modern tesisi olan Panagro Üretim Kompleksimizin üretim ve satış hacmini de bulunduğu noktadan daha ileriye götürecek çalışmaları da aynı profesyonel anlayışla yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 70. Olağan Mali Genel Kurulu'ndaki bütün kararlar oy birliği ile alındı.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nden üreticiye ton başına 15 TL bayram avansı

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nden üreticiye ton başına 15 TL bayram avansı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler