Konya NEÜ’de geleceğin diş hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Konya NEÜ’de geleceğin diş hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde 2023-2024 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni yapıldı

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 2023-2024 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni gerçekleştirildi.

Taş Bina Kültür Sanat Merkezi'nde NEÜ Diş Hekimliği Fakültesi tarafından 4. sınıf öğrencileri için "Beyaz Önlük Giyme Töreni" düzenlendi.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren NEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tunçdemir, hekimlik sorumluluğunun beyaz önlüğün giyilmesiyle başladığını ve ömür boyunca da devam ettiğini ifade ederek, "Hepimizin hayatında özel anlar vardır. Diş hekimliği mesleğini seçmiş öğrencilerimiz için de bugün gerçekten o özel anlardan bir tanesidir. Beyaz önlük, hem fiziksel temizlik hem de vicdani temizliği ifade eder. Hekim bu iki özelliği de hayatı boyunca taşımalıdır. Hekimlik mesleği başka hiçbir mesleğe benzemez. İnsanlar en yakınlarıyla paylaşamadıkları birçok sırrını, sorunlarını sizinle paylaşırlar ve sizden yardım isterler. Onların dertlerine çare ararken elbette bilimsel ve kanaate dayalı olarak hareket etmek en önemli görevlerden bir tanesi olmaktadır. Bununla birlikte ihmal edilmemesi gereken en önemli şey hastalarla ve diğer sağlık ekibiyle birlikte iyi bir iletişim içerisinde olmak, olmazsa olmaz kuralların başında gelir. Beyaz önlük aynı zamanda annenizin, babanızın yüzündeki parıltıdır, gururdur, sevinçtir. Bu eğitimden sonra sadece diş hekimi olmayacaksınız. Sizler hastalarınız için yaşam standartlarını iyileştirecek, rahatça gülümsemelerini sağlayacak, ağrılarını dindirecek ve onları mutlu edecek birer kahraman olacaksınız. Fakülte olarak bizler de yeni eğitim-öğretim modelleriyle ölçme değerlendirmeyi yapacağız. Yeni eğitim programlarıyla 34 öğretim üyemiz ve 150 asistanımızdan oluşan genç kadromuzla birlikte sizlere en iyi eğitimi verebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. En son yapılan diş hekimliği uzmanlık sınavında birçok bölümümüz Türkiye'de 126 diş hekimliği fakültesinden ilk 20'de tercih edilen bölümler arasında yer aldı" dedi.

"Anne ve babalar ne kadar gururlansanız az"

Beyaz Önlük Giyme Töreni'ne katılan anne ve babalara da seslenen Prof. Dr. Tunçdemir, "Değerli anne ve babalar ne kadar gururlansanız azdır. Sizler ilkokuldan beri evlatlarınızın en iyi eğitimi alması için didinip durdunuz. Tüm zorlu hayat şartlarına rağmen bu kutsal mesleğin bir parçası olması için her türlü fedakarlığı yaptınız. Bu anlamda kendilerinizle ve evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır" diye konuştu.

Bütün meslektaşlarının Diş Hekimler Günü'nü kutlayan Prof. Dr. Tunçdemir, "Bu haftanın aynı zamanda ayrı bir önemi var. Dişçi Mektebi Aliyesi, tıp fakültesi bünyesinde 22 Kasım 1908 tarihinde açılmasına atfen, 1996 yılından beri her yıl 22 Kasım Diş Hekimleri Günü olarak, 18-22 Kasım günleri arasında ise Diş Hekimliği Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde özverili çalışmalar yürüten başta fakültemizin öğretim üyeleri olmak üzere bütün meslektaşlarımın Diş Hekimleri Günü'nü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim" ifadelerini kullandı.

"Medeniyetimize ışık tutan, insanlığa hizmet eden her meslek kıymetli"

NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feyzioğlu ise, "Her bir insan akıl, vicdan sahibi ve medeni bir varlık olarak asalet ve onur üzerine dünyaya gelir. Ebeveynler evlatlarını ilk kez kucaklarına aldıklarında, gözlerine ilk baktıklarında kendi geçmişlerini, hayallerini muhasebe ederler. Ümitlerini geleceğe taşımanın huzurunu hissederler. İlk kelimeler ağızdan döküldüğünde, ilk dişler çıkmaya başladığında hep aynı heyecan ve özlemin umudunu taşırlar. Bugün anne, baba, hocaları ve meslek ustaları olarak biricik evlatlarımızın, öğrencilerimizin, meslek adaylarımızın ailelerimiz, toplumumuz, devletimiz ve tüm insanlık için yetişkin bireyler olarak rol almaya başlayacağı bir mesainin arefesindeyiz. Medeniyetimize ışık tutan, insanlığa hizmet eden her mesleğin kıymetli olduğu bilinciyle bugün diş hekimi adaylarımızın meslek hayatlarının başlangıcında yer alan önemli bir günü hep birlikte idrak ediyoruz" dedi.

"Diş hekimi adaylarımız en büyük eserlerimiz, mirasçılarımız ve gurur kaynağımız"

Beyaz önlüklerini giyen diş hekimi adayı öğrencilerinin, aynı zamanda dürüstlük, doğruluk ve mütevazılık kisvesini de üzerlerine aldıklarını kaydeden Prof. Dr. Feyzioğlu, "Mesleki saygınlığınızı ve onurunuzu sembolize edecek olan beyaz önlüklerinizle manevi anlamı ve kapsayıcılığı oldukça yüksek bir sorumluluğu taşımaya başlayacaksınız. Artık ağız ve diş sağlığı alanında sizlerden hizmet bekleyecek devletimiz, milletimiz ve hastalarımız için almış olduğunuz bir rol, bu uğurda kat etmeniz gereken zorlu bir yol var. Bu uğurda evlatlarını bugünlere ulaştıran fedakar, cefakar ailelerimiz, sizlere duyduğumuz sonsuz minnet ve şükranla bilmenizi isteriz ki, bizler de üniversite yöneticileri ve hocaları olarak büyük bir medeniyet, ihtişamlı bir tarih ve şanlı bir milletin taşıdığımız sorumluluğuyla ülkemizim sayılı fakülteleri arasında yer alan Diş Hekimliği Fakültemizin yüksek nitelikte hocaları, teknik kapasitesi ve geniş klinik tecrübesiyle yetiştireceğimiz genç diş hekimi adaylarımız gelecekte en büyük eserlerimiz, mirasçılarımız ve gurur kaynağımız olacaktır. Bu gurur günümüz vesilesiyle fedakâr eğitim camiamızın öğretmenler gününü kutluyor, gecesine gündüzüne katarak canı pahasına çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza şükranlarımızı sunuyor, ailelerimizi yaşadıkları haklı gurur nedeniyle tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından diş hekimi adayı öğrenciler, beyaz önlüklerini eğitim aldıkları hocalarının ellerinden giydiler. Tören, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Oda Orkestrası Konseri ile sona erdi. Törene, NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahadır Feyzioğlu, NEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Rıza Tunçdemir, NEÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emel Ege, Nezahat Keleşoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durmuşoğlu Saltalı, Seydişehir Kamil Akkanat Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Şükrü Nail Güner, Konya Diş Hekimleri Odası Başkanı Mete Algen, dekan yardımcıları, öğretim üyeleri, çok sayıda hekim ile beyaz önlük giyecek öğrenciler ve aileleri katıldı.

Konya NEÜ’de geleceğin diş hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Konya NEÜ’de geleceğin diş hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Konya NEÜ’de geleceğin diş hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler