Konya Milletvekili Kara’dan Binbaşıların Özlük Hakları Hakkında Kanun Teklifi

Konya Milletvekili Kara’dan Binbaşıların Özlük Hakları Hakkında Kanun Teklifi

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Binbaşıların özlük haklarının iyileştirilmesi hakkında Kanun teklifini MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ile birlikte meclis gündemine taşıdı

Binbaşıların özlük haklarının iyileştirilmesi hakkında Kanun teklifini MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ile birlikte meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “211 Sayılı TSK İç Hizmet Kanunu’na göre, Binbaşılar; Yarbaylar gibi üst subaydır. Aynı göreve atanmaktadır ve görevlendirmeleri Yarbaylarla aynı statüdedir. Yıllar içerisinde Binbaşılar; yapılan ücret artışları içinde yer almamış bu nedenle diğer subay ve astsubay emeklileri içinde Binbaşılar aleyhine bir maaş dengesizliği oluşmuştur.

Şöyle ki; şu anda emekli bir Kıdemli Binbaşı, görevdeyken emri altında çalışan emekli bir Astsubay Kıdemli Başçavuştan daha az emekli maaşı almaktadır. Bugün 1. Derecenin 1. Kademesi’nden emekli bir Astsubay Kıdemli Başçavuş, 4.073 TL emekli maaşı alırken, emekli bir Kıdemli Binbaşı 3.978 TL emekli maaşı almaktadır. Binbaşı emeklisi de uzman çavuş emeklisinden düşük maaş almaktadır. ” dedi.

DÜZENLEME YAPILMALI

Vahapoğlu ve Kara meclise sunmuş oldukları Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde; “Türk Silahlı Kuvvetleri’nden mevcut yasalara göre Binbaşı ve Kıdemli Binbaşı rütbesi ile emekli olan personel, seneler içinde kendisi gibi “üst subay” statüsünde olan Albay ve Yarbaylara verilen haklar ve iyileştirmelerden yararlandırılmamıştır.

Ayrıca görevdeki Binbaşılara başka kalemlerde yapılan iyileştirmelerin de yansıtılmaması dolayısıyla görevde ya da emekli olanlar TSK rütbeleri içinde en mağdur kitle durumuna gelmişler, maaş geliri olarak çok gerilerde kalmış, büyük mağduriyet içine düşmüşlerdir.

Binbaşı rütbesinde emekli olanların, önemli kısmı kendi istekleri ile değil, maruz kaldıkları psikolojik şiddetin (mobing) sonucu emekliliğini istemek zorunda kalanlar veya hukuki alt yapısı oluşturularak maksatlı olarak tasfiye edilenlerden oluşmaktadır.

Bugün maalesef Emekli Binbaşılar, bu mağduriyetten kaynaklanan geçim sıkıntısı

nedeniyle hem mesleki hem de sosyal statülerine uymayan ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onuru ile bağdaşmayacak şekilde (çay ocağında dağıtıcılık, film setlerinde figüranlık, tüp dağıtıcılığı, inşaat bekçiliği, vb.) ek iş yapacak duruma düşürülmüş durumdadır. Bu durum devletimiz ve TSK adına üzüntü verici olup, giderilmesinde yarar görülmektedir.