Konya Milletvekili Etyemez: Mevlana’nın sözleri kardeşlik ikliminin şifrelerini taşıyor

Konya Milletvekili Etyemez: Mevlana’nın sözleri kardeşlik ikliminin şifrelerini taşıyor

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Türkiye’deki kardeşlik, sevgi ve şefkatin kurulmasında, kadim medeniyetin inşa edilmesinde Mevlana’nın büyük payı olduğunu söyledi

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “HazretiMevlana bizim ortak tarihimizdir, kültürümüzdür, değerimizdir. Mevlana, 8 asır önce Anadolu topraklarına gelmiş, hikmetle kaleme aldığı Mesnevisi ile Anadolu’ya millet olma şuurunu mayalamıştır. Mevlana’nın hikmetli sözleri, yaşlı dünyamızın muhtaç olduğu büyük kardeşlik ikliminin şifrelerini taşımaktadır” dedi.

Mevlana Celaleddin Rumi’nin 747’nci vuslat yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulunan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez,  Mevlana’nın, vefat gününü en büyük sevgili olarak bildiği Allah’a kavuşma anı ‘Şeb-i Arus’ yani ‘Düğün Gecesi’ olarak kabul ettiğini hatırlatan Milletvekili Halil Etyemez, irfan geleneğini aşkla buluşturan Mevlana’yı vuslatının 747'nci yılında rahmet ve şükranla andığını söyledi.

MEVLANA ORTAK DEĞERİMİZDİR

Mevlana’nın hayat görüşünün Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed çizgisi üzere olduğunu kaydeden Milletvekili Etyemez, “Hz. Mevlana’nın yeşertmeye çalıştığı sevgi, insanı Allah’a ulaştıran, Kur’an ahlakını yaşatan ve Hz. Peygamber’in sünnetine uymaya davet eden ilahi bir sevgidir, aşktır. Hz. Mevlana bizim ortak tarihimizdir, kültürümüzdür, değerimizdir. Mevlana 8 asır önce Anadolu topraklarına gelmiş, hikmetle kaleme aldığı Mesnevisi ile Anadolu’ya millet olma şuurunu mayalamıştır. Bizler, Yunus Emrelerin, Hacı Bayram-ı Velilerin, Hacı Bektaş-ı Velilerin, Ahmet Yesevilerin, Mevlanaların ve Şems-i Tebriz’i gibi büyük şahsiyetlerin muhabbet ikliminde yoğrulan bir medeniyetin mirasçılarıyız.” dedi.

MEVLANA’NIN SÖZLERİ, KARDEŞLİK İKLİMİNİN ŞİFRELERİNİ TAŞIMAKTADIR

Mevlana’nın asırlar öncesinde ‘İnsan yeter ki iyilik arasın. Onda kötü bir şey kalmaz.’ ifadesiyle ihlas ve muhabbeti ihya ettiğini ve insanlığa ışık tutmaya devam ettiğini vurgulayan Halil Etyemez, Türkiye’deki kardeşlik, sevgi ve şefkatin kurulmasında, kadim medeniyetin inşa edilmesinde Mevlana’nın büyük payı olduğunun altını çizdi.  Etyemez, “Hz. Mevlana, güzel ahlak, dürüstlük, cömertlik, alçak gönüllülük, sabır, Hakk’a şükretmek gibi pek çok erdemi ele alıp, bizlere bu faziletlerin eğitimini verir. Toplumun ahlaki seviyesinin yükselmesinin nasıl olması gerektiğine işaret eder. Mevlana’nın hikmetli sözleri, irfanla yoğrulmuş öğütleri, yaşlı dünyamızın bugün muhtaç olduğu büyük kardeşlik ikliminin şifrelerini taşımaktadır. İlim, hikmet, irfan, sevgi, merhamet ve adalet gibi hayata anlam ve değer katan kavramların giderek yıpratıldığı günümüzde Hz. Mevlana’nın yol göstericiliğine ihtiyacımız var. Bunun için herkesi Hz. Mevlana’yı yeniden okumaya, üzerinde düşünmeye davet ediyorum.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.