Konya Milletvekili Etyemez Kudüs şairi Nuri Pakdil'i kabri başında andı

Konya Milletvekili Etyemez Kudüs şairi Nuri Pakdil'i kabri başında andı

AK Parti Konya Milletvekili Etyemez, Yedi Güzel Adam'ın Kudüs şairi, fikir adamı, merhum Nuri Pakdil'i vefatının 2'nci yılında kabri başında dualarla andı

AK Parti Konya Milletvekili Etyemez, Yedi Güzel Adam'ın Kudüs şairi, fikir adamı, merhum Nuri Pakdil'i vefat yıl dönümünde kabri başında andı. Etyemez, Merhum Nuri Pakdil Ağabeyin kabrini ziyaret ettik. Nuri Pakdil Ağabeyimiz, tavizsiz duruşuyla, güzel ahlakıyla ve Kudüs sevdasıyla daima kalbimizde yaşayacak. Kudüs şairi Nuri Pakdil Ağabeyimizi, ölüm yıl dönümünde rahmetle anıyorum" dedi.

Konya Milletvekili Etyemez, “Ufkumuzu aydınlatan, Yedi Güzel Adam'ın Kudüs şairi, fikir adamı, merhum Nuri Pakdil'i vefatının yıl dönümündeyiz bugün. Nuri Pakdil Kahramanmaraş'ta 1934'te dünyaya gelmiştir. Lise yıllarında ‘Hamle’ dergisini çıkarmıştır. Edebiyat hayatı boyunca ‘Büyük Doğu’ ve ‘Diriliş’ dergileriyle de güçlü bağlar kurmuştur. Eserlerinde ‘emek, emperyalizm, devrim’ gibi kelimelere yer vermiştir. 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü almıştır. Türk edebiyatının ‘Kudüs Şairi’ olarak tanımlanan usta yazar, Kudüs için hissettiği yürek sızısını, "Yüreğimin yarısı Mekke'dir, geri kalanı da Medine'dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır" ifadeleriyle kaleme döktü. Nuri Pakdil, 2015'te 81 yaşında geldiğinde Kudüs'e giderek, Mescid-i Aksa'da cuma namazı kıldı ve hayali gerçek oldu. 18 Ekim 2019'da 85 yaşındayken hayatını kaybetti" dedi.

"Nuri Pakdil, hepimize tavır sahibi olmayı öğretti"

Nuri Pakdil'in hayatı boyunca kaleme aldığı 42 eser bulunduğunu belirten Etyemez, "O, hepimize tavır sahibi olmayı öğretti. Kadim medeniyetimizin gerçek evlatlarındandı. Klas duruşunu hiç bozmadı büyük usta. Direnişin ve umudun sesi oldu. Gençlere ‘cesur olun, bu coğrafyanın ruhu bunu gerektirir’ derdi.

O'nu anmanın ve ötesinde anlamaya çalışmanın her şeyden daha önemli olduğunu bir kez daha ifade ederek, bazı dizelerinden derlediğim seçkiyi sizinle paylaşıyorum:

‘Bizim ezeli ve ebedi ulu önderimiz var! O da Hz. Muhammed'dir.!’,

‘İnsan! Seni savunuyorum: sana karşı!’,

‘Kalbimin yarısı Mekke'dir, geri kalanı da Medine'dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır’

‘Yürü kardeşim, Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin’,

‘İnsanı kalbinden tutamadınız mı, görün, nasıl kayıp gidecek elinizden!’, ‘Kitap okumazsanız meydan okuyamazsınız.’

Vefatının sene-i devriyesinde Kudüs Şairi Nuri Pakdil'i saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun inşallah" ifadelerini kullandı.

Resim

Resim

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.