Konya metrosu için 4 firmaya davet

Konya metrosu için 4 firmaya davet

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce ihalesi yapılan Konya metroları projesine ilişkin teklif veren 7 firmadan 4'üne teknik ve mali tekliflerini sunmaları için davet gönderildi

 

Konya’da toplu ulaşımın omurgasını oluşturması için yapımı planlanan yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaki KonyaMetroları Projesi'ne ilişkin etüd, proje ve mühendislik hizmetleri işi ön yeterlilik ihalesi, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 13 Ekim'de gerçekleştirdi. Ön yeterlilik dosyasını sunan 7 firmadan teklif alınırken, yeterli bulunan 4 firmaya teknik ve mali tekliflerini sunmaları için davet gönderildi. Firmalar en geç 30 Kasım'a kadar tekliflerini sunacak.

Yüksek Hızlı Tren İstasyonu ile hastaneler ve üniversiteleri birbirine bağlayacak şekilde planlanan söz konusu projenin, Konya’da toplu ulaşıma büyük rahatlık getirmesi amaçlanıyor.

 

Toplam 44,7 kilometre uzunluğunda olacak metro projesi, Konya’ya tek seferde bugüne kadar yapılan en büyük yatırım olarak gösteriliyor. Metro inşaatı iki kısım halinde yapılacak. Proje kapsamında ana hat, güneyde mevcut Gar ve Meram Belediyesine uzanarak, kuzeyde Beyhekim Hastaneler Bölgesine de hizmet edecek şekilde 23,9 kilometre uzunluğunda ve 26 istasyondan oluşacak. 20,7 kilometre uzunluğundaki diğer hat ise ring hattı niteliğinde ve 24 istasyondan oluşarak Necmettin Erbakan Üniversitesi-Yeni YHT Gar-Fetih Caddesi-Meram Belediyesini birbirine bağlayacak.

Hattın ilk etabının, 2019'da Şeb-i Arus törenlerinde açılması planlanıyor.