Konya İtfaiyesinden sobalı evler için hayati uyarı

Konya İtfaiyesinden sobalı evler için hayati uyarı

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekip amiri Kadir Ünver, soba kurulumunda ve kullanımında önemli noktalara vurgu yaparak karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı alınması gereken tedbirleri sıraladı.

Konya'da kış mevsiminin etkisini artırmasıyla birlikte birçok evde sobalar yanmaya başladı. Ancak, soba kullanımıyla ilgili dikkatsizlikler ve kurulum hataları, özellikle karbonmonoksit zehirlenmelerine neden olabiliyor. Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekip amiri Kadir Ünver, soba kullanıcılarını bilinçlendirmek adına önemli uyarılarda bulundu.

s1.jpg

Öncelikle Ünver, kurulacak sobaların TSE standartlarına uygun olması gerektiğini belirtti. Kurulum esnasında duvara en az 50 santim mesafe bırakılması, etrafında yanıcı malzemeler bulunmaması, en fazla iki dirsek boru ile soba kurulması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, baca temizliği ve denetimlerinin 2 ayda bir yapılmasının önemine vurgu yaptı.

s2.jpg

Kadir Ünver, soba kullanımında yapılan hatalara da dikkat çekti. Soba yakarken kovanın tamamen doldurulmaması gerektiğini, üstten yakım sağlanması gerektiğini ve kesinlikle yanıcı maddelerin kullanılmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca, sobadan gelen ısı azaldığında kova boşaltılmalı, temizlik yapılmalı ve yeniden yakıt konularak üstten yakılmalıdır.

s3.jpg

Zehirlenmeye neden olan bir diğer unsurun baca temizliği olduğunu vurgulayan Ünver, "Baca içerisinde biriken kurumlar, duman akışını tıkayarak zehirli gazların atmosfere düzgün bir şekilde iletilmesini engelliyor. Bu nedenle baca temizliği ve denetimleri düzenli olarak yapılmalıdır" dedi.

s4.jpg

Son olarak Ünver, karbonmonoksit gazının kokusuz ve tatsız bir yapıya sahip olması nedeniyle, soba kullanıcılarının herhangi bir şüphe durumunda derhal havalandırma sağlamalarını ve uzman yardımı alarak kontrol ettirmelerini önemle vurguladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler